Mobil şarj istasyon ağı EVbee yatırımcılarını arıyor

Şarj ihtiyacı duyan tüm kullanıcılar için yerinde hızlı şarj imkanı sunan mobil şarj istasyon ağı EVbee, şirket paylarının 15’ini yatırımcılara arz etmek üzere paya dayalı kitle fonlama turunu başlattı. Araç ve batarya değişim merkezleri ağını franchise yöntemi ile ülke geneline yayma hedefiyle yola çıkan EVbee, 15 Temmuz 2022’ye kadar fonbulucu Invest platformunda yürüteceği yatırım turunda yatırımcılardan 6,87 milyon TL fon toplamaya çalışacak. Bu yatırım turunda girişim şirketine yatırım yaparak hisse alan yatırımcılar, EVbee’nin yeni yatırım alması ve/veya kısmi exit durumlarında, oransal olarak satışa katılma hakkına da sahip olacak.

Elektrikli araç şarjı konusunda elektrikli araç sahiplerinin menzil kaygısına çözüm niteliğinde ortaya çıkan mobil şarj istasyonu EVbee, Türkiye’yi paya dayalı kitle fonlama sistemiyle tanıştıran fonbulucu üzerinden yatırım turuna çıktı. Elektrikli araç sahiplerinin elektrikli araç şarj istasyonu arama, bulduğu istasyona kadar giderken zaten az kalmış olan enerjilerini tüketme ve araç bataryaları şarj olana dek aracın yakınında beklemek zorunda olma gibi problemlerine son veren EVbee, AR-GE süreçlerini tamamlanmış, ticarileşmeye hazır bir girişim.

Girişim, yatırım turunda hedeflediği 6,87 milyon TL fona ulaştığı taktirde ilk aşamada hızlı şarj ünitesinin imalatını tamamlayacak ve tedarikçi yerli firmaların partner konumuna getirilmesini sağlayacak. Ardından üretilen araç, batarya dolum merkezi ve yazılım ile projenin demosunu oluşturacak sistem ile yurt içi ve yurt dışı tanıtımını yaparak franchise yöntemi ile şubeleşme yoluna gidecek.

Yatırım turunun başlama tarihi olan 16 Mayıs Pazartesi saat 10.00 itibari ile ilk 15 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara 25 fazladan pay verilecek. Ayrıca 50 bin TL ve üzeri yatırımlarda yatırımcılarla birlikte EVbee Mobil Hızlı Şarj Ünitesi aracı oluşturulduktan sonra Edirne’den Kars’a bir seyahat organizasyonu düzenlenecek veya tercih eden yatırımcılar EVbee atölyesini ziyaret ederek çalışmalara bir günlüğüne dahil olabilecek. 100 bin TL ve üzeri yatırımlarda ise EVbee hizmetleri faaliyete geçtikten sonra yatırımcılara ilk 500 kWh’lik hızlı şarj hediye edilecek. Bu yatırım turunda girişim şirketine yatırım yaparak hisse alan yatırımcılar, ilk iki yılının sonunda Seri-A yatırım turuna çıkma potansiyeline sahip olan EVbee’nin yeni yatırım alması ve/veya kısmi exit durumlarında, oransal olarak satışa katılma hakkına da sahip olacak.

Bireysel ve kurumsal kullanıma uygun hızlı, kolay ve erişilebilir şarj imkanı

EVbee’nin kullanım alanları hakkında bilgi veren Malzeme Bilimi ve Mühendisi / Kurucu Ortak Burak Özdemir, “Hepimizin bildiği gibi dünyada hızla artan petrol fiyatları ile birlikte elektrikli araç teknolojisi üzerine çalışmalar hızlanmış ve mühendisler, elektrikli araçların içten yanmalı motorlu araçlara göre dezavantajı olarak görülen özelliklerini egale ettikçe daha çok insan elektrikli araç sahibi olmak istemeye başladı. EVbee projesi bir mobil hızlı şarj hizmeti olduğundan, hızlı, kolay ve erişilebilir bir şarj noktası arayan tüm elektrikli araç sahipleri EVbee’nin imkanlarından faydalanabiliyorlar. Yanı sıra EVbee’nin sadece kasasının üzerinde bulunan paneller ile yüzlerce elektrikli scooter’i hızla şarj edebilme kabiliyeti var. Bu hızlı ve kolay hizmet, tüm elektrikli scooter üreticilerinin işlerini fazlasıyla kolaylaştıracak donanımda. Okullar, hastaneler, karakollar ya da fuar alanları gibi sabit noktalarda elektrik ihtiyacı duyan kuruluşlar da EVbee’nin DC’den AC’ye şarj hizmeti ile elektrik kesintisi ve jeneratör veya kesintisiz güç kaynağında arıza olması gibi bir ekstrem durumlar oluştuğunda EVbee’yi acil olarak çağırabilir ve örneğin bir hastane bir yoğun bakım ünitesine elektrik verebilir. Bu ve bunun gibi acil durumlarda da hizmet verebilen EVbee’nin elektrik ihtiyacı hayati önem taşıyan birimler için büyük bir fayda yarattığını söyleyebilirim” dedi.

fonbulucu üzerinden çıktıkları yatırım turunu da değerlendiren Kurucu Ortak Burak Özdemir, “Paya dayalı kitle fonlaması, devlet güvencesi ile doğru platformda kaliteli ve hızlı fonlama süreçleri sunan bir finansman sistemi. İlk tohum yatırımı için istenen fon miktarı anlamında en uygun seçenek. fonbulucu gibi kendini bu alanda kanıtlamış, Türkiye’de sermayeyi tabana yaymak ve ekosistemi güçlendirmek adına önemli adımlar atmış bir platform üzerinden sisteme dahil olmak bizim için çok önemli. Dolayısıyla çıktığımız yatırım turunun son derece etkili olacağından ve girişimimizin kısa sürede hedeflerine ulaşacağından şüphemiz yok. Girişimimizden pay alarak hissedar olmak isteyen tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılar online ve mobil işlemlerle dakikalar içerisinde yatırım turumuza katılabilirler. Bize inanan ve bizimle ortak bir gelecek seçen tüm yatırımcılarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.