Milas Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı tamamlandı

Toplantı öncesi gündeme dair konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat önemli açıklamalarda bulundu.

Milas Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı bugün saat 14.30’da Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 5 ana, 6 ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat kamuoyunun merak ettiği birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Atilla Çelik Anıldı”

Konuşmasının başında bugün Bodrum’da defnedilecek Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyesi Atilla Çelik’i anan Başkan Tokat, “Yıllarca Muğla Barosu yönetiminde birlikte çalıştığımız Sayın Av. Atilla Çelik’in ani vefatını üzülerek öğrendik. Bugün Belediye Meclisimizin ardından düzenlenecek cenaze törenine katılım sağlayacağım. Meslektaşım Sayın Av. Atilla Çelik’e Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve meslek camiamıza baş sağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Milas’ımızın Adına Yakışmayan Olaylar Yaşanıyor”

Son dönemlerde adli vakaların artması, intiharlar ve cinayetlerle ilgili de konuşan Başkan Tokat, “Milas’ta asayiş açısından olumsuz bir durum mevcut. Özellikle Selimiye’de gencecik bir kızımızı kaybetmenin acısı tazeyken birçok mahallede asayişle ilgili sorunlar yaşanıyor. Son zamanlarda yaşanan cinayetler, intiharlar, yaralama olayları ve adli vakalar hepimizi üzüyor. Buradan bir kez daha silahsızlanmayla ilgili tüm vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Milas’ımızın adına yakışmayan bu tarz davranışlardan kaçınalım ve sükunetli olalım.” dedi.

“Doğalgaz Çalışmaları İle İlgili Açıklama”

Akmercan Firması tarafından Milas’ta doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili meclisi bilgilendiren Başkan Tokat, “Akmercan yetkilileri ile görüşüyoruz. Süreçle ilgili bilgi almak için görüşecektik ancak bazı durumlar ortaya çıktığından dolayı kısıtlı bir bilgi aldık. Milas’ta şu an için Cumhuriyet Mahallesi’nde çalışmalar tamamlandı diyebiliriz. Burada dolgu çalışmasını inceleteceğiz ve incelemenin ardından çalışmalara başlayacağız. Emek Mahallesi’nde de çalışmalar tamamlandı ama o bölgede de bir takım testler yapılacak ve o testlerin ardından da o bölgede çalışmalara başlayacağız.” dedi. Programda aksaklık olmadığını da belirten Başkan Tokat, “Program belirlenen seyrinde devam ediyor. Akmercan Firması’nın Kalınağıl’a kurmak istediği istasyon için yer tahsis işlemleri devam ediyor. Burada acil kamulaştırma davası açarak yer tahsisini sağlamak istiyorlar ve bunun akabinde istasyon kurulumuna başlayacaklar.” dedi. BOTAŞ’ın da Yatağan’dan, Kalınağıl’a doğru döşenecek hat için ihale çalışmasının 24 Haziran’da tamamlandığının 25 Temmuz’da da şirketle sözleşme imzalandığını aktaran Başkan Tokat, “BOTAŞ tarafından hat döşeme süresi 360 gün olarak belirlendi. Boruların siparişinin verildiği ve acil kamulaştırma talebiyle birlikte yer tahsislerinin de halledilerek yer sorunları da ortadan kalkacak.” dedi.

“Vatandaşlarımız Bu Kış Da Kömür Alacak”

Bir yandan doğalgaz çalışmalarının devam etmesi bir yandan kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların aklında kömür almalı mıyız diye birçok soru işareti oluştu. Bu durumla ilgili de bir takım açıklamalar yapan Başkan Tokat, “Vatandaşlarımızdan gelen talepler oluyor. Bunlar bize de gelen konular ve şunu söyleyebilirim ki vatandaşlarımız bu kış da kömür alacaklar. Çünkü gelecek yıl yaz ayına kadar çalışmalar devam edecek.” dedi.

“Vatandaşlarımız Apartmanlarına Kombi ve Tesisat Bağlantısı Döşeyebilir”

Başkan Tokat, “Vatandaşlarımız apartmanlarına kombi ve tesisat bağlantısı döşeyebilirler. Ama doğalgaz bağlantısı için hemşehrilerimizin beklemeleri gerekiyor. Bu bağlantıları yapmak daha çok bizim yani belediyenin işi.” dedi.

“Her Yerde Doğalgaz Firmalarının Reklamlarını Görüyoruz Bununla İlgili İşlem Yapacağız”

Doğalgaz çalışmalarının başlamasıyla birlikte her yerde doğalgaz firmalarının reklamları görülmeye başlandı. Bu konuyla alakalı konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Çalışmaların başlamasıyla birlikte her yerde gelişigüzel asılan doğalgaz firmalarının reklamlarını görmeye başladık. Elektrik direklerine, apartmanlara vs. asılan gelişigüzel broşürlerle kötü bir görüntü oluşuyor. Bununla ilgili Zabıta Müdürlüğümüz aracılığıyla yasal işlemlere başladık. Bir kez daha ifade ediyorum; Milas’a gelişigüzel pankart asmak, direklere broşür asmak vs. yasaktır ve bununla ilgili yasal işlemleri yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Lisanslı Doğalgaz Firması Sadece 2”

Her yerde bir anda ortaya çıkan doğalgaz firmaları hakkında vatandaşların hangi firmayla çalışmalıyız şeklinde kafalarında soru işaretleri oluştuğunu aktaran Başkan Tokat, “Akmercan Firması’ndan aldığımız bilgiye göre her ne kadar ortalıkta onlarca doğalgaz firması olsa da lisanslı doğalgaz firması sayısı sadece 2.” dedi.

Açıklamaların ardından meclis gündemine geçilerek, gündem maddeleri karara bağlandı. Milas Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, bir sonraki meclis tarihinin 5 Eylül 2022 olması yönünde oy birliği ile karara bağlanmasının ardından tamamlandı.

Milas Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda alınan kararların tamamı aşağıdaki şekildedir;

2022 AĞUSTOS AYI MECLİS GÜNDEMİ :

 1. Açılış ve yoklama
 1. Belediyemiz bünyesinde 5393 Sayılı Yasanın 49 ncu maddesi gereğince Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel olarak çalıştırılacak personele verilecek net ücretlerin tespit edilmesi talebinin görüşülmesi maddesi belirlenen ücretlerin oy birliği ile kabul edilmesiyle karara bağlandı.
 1. 5393 sayılı Yasanın 49 ncu maddesinin 7 nci fıkrası gereğince belirlenen Belediye Başkan Yardımcılarına verilen ödeneğin yeniden belirlenmesi talebinin görüşülmesi maddesi 40 zam verilmesi yönündeki kararın oy birliği ile kabul edilmesinin ardından oy birliği ile kabul edildi.
 1. Müdürlüğümüz bünyesindeki Ruhsat Ve İskan Şefliği alt birimi olarak görevini sürdürmekte olan Kudep Birimimizin ayrı bir şeflik oluşturularak görevine devam etmesi talebinin görüşülmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.
 1. İmar Komisyon raporlarının görüşülmesi
 1. Mülkiyetinin 81,54 m²lik hissesi Belediyemize, 268,55 m²lik hissesi Bülent SEZGİN’e ait olan İlçemiz, Hacıilyas Mahallesi 349 ada 215 parsel numarasında kayıtlı bulunan 350,09 m² büyüklüğündeki taşınmazın Belediyemize ait olan 81,54 m² lik kısmını diğer hisse sahibi olan Bülent SEZGİN satın alma talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun uygun bulma görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.
 1. İlçemiz Hacıilyas Mahallesi 367 ada 2 parsel maliki Abdullah AKDENİZ ilgi dilekçesinde, parselinin batısından yol geçirildiğini, istimlak bedelinin ödenmediğini, yol geçtiği tarihten bu yana istimlak bedelinin tarafına ödenmesi talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun uygun bulma görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.
 1. İlçemiz İsmetpaşa Mahallesi 830 ada 4 parsel maliki Doğan DÖVER Vekili Av. Kağan DÖVER ilgi dilekçesinde herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmadan fiili olarak el atılmak suretiyle Belediyemizce yol yapıldığını kamulaştırmasız el atma bedelinin tarafına ödenmesi talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun ek süre talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 2. İlçemiz Hacıabdi Mahallesi 82 ada 39 parsel maliki Günsel ÇÖLLÜOĞLU ilgi dilekçesinde Belediyemizin tarlasından yol geçirip asfalt döktüğünü buranın kamulaştırılması veya takas talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun ek süre talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. Salih ÖNEL’in, İlçemiz İsmetpaşa Mahallesi 1039 ada 3-4-5-6 parseller ihdas sonucu belediyemiz adına tescil edilmiş olup bu parsellere karşılık kamuya terk edilen 6451,20m2 park alanına karşılık takas talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun red talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 2. Özcan ÇİFTÇİ’nin; İlçemiz, Çiftlik Mahallesi 121 ada 118 parsel maliki ilgi dilekçesinde mülkiyeti Belediyemize ait parselinin ön tarafında bulunan 121 ada 119 parselden 113,32 m²’yi bedeli karşılığında geçiş hakkı talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun uygun bulma görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.
 1. İlçemiz Sarıkaya Mahalle sakinleri ilgi dilekçelerinde köy içindeki yolların çok dar olduğunu, ağır tonajlı kamyonların mahalle içinden geçmelerinin mal ve can kaybına neden olabileceğini, ağır tonajlı tırların yollara zarar vereceğini, geçiş esnasında çıkardıkları tozların mahalle sakinlerinin sağlığına zarar vereceğini, ayrıca mahalleyi Milas’a bağlayan Büyükşehire ait yolun çok dar olması nedeniyle trafikte telafisi mümkün olmayan zararların doğabileceği gerekçesi ile maden şirketlerine geçiş hakkı verilmemesini talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun red talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. İlçemiz Hacıabdi Mahallesi, 101 ada 39 parsel numaralı taşınmaz üzerinde hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifinin 3194 sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca Belediyemiz Meclisince incelenerek bir karar alınması talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun ek süre talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. İlçemiz İsmetpaşa Mahallesi, 465 ada 113 parsel numaralı taşınmaz üzerinde hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifinin 3194 sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca Belediyemiz Meclisince incelenerek bir karar alınması talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun ek süre talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. İlçemiz Burgaz Mahallesi, 1004 ada 6-7 parsel numaralı taşınmazlar üzerinde hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifinin 3194 sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca Belediyemiz Meclisince incelenerek bir karar alınması talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun ek süre talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. İlçemiz Güllük Mahallesi, 108 ada 1 parsel ve 109 ada 1 numaralı taşınmazlar üzerinde hazırlanan 1/1000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği tekliflerinin 3194 sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca Belediyemiz Meclisince incelenerek bir karar alınması talebinin görüşülmesi maddesi komisyonun red talebi doğrultusunda oy birliği ile karara bağlandı.
 1. AĞUSTOS AYI MECLİS EK GÜNDEMİ :
 1. Mutlu ÖNDER’in; İlçemiz Hacıilyas Mahallesi 1. Demirciler Sok. No:12/B (254 ada 15 parsel) adresinin içkili yerler bölgesine alınması talebi ile ilgili hazırlanan İçkili Yerler Belirleme Komisyon Raporunun görüşülmesi maddesi emniyetten gelen olumsuz rapor doğrultusunda komisyonca uygun bulunmadı ve meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.
 1. Mustafa YÜKSEL Hazır Beton Mad. Ve İnş.San.Tic.Ltd.Şti. Vekili Metin ŞAHİN’in, İlçemiz Hacıilyas Mahallesi 349 ada 261 parseline şuyulu bulunan, mülkiyeti Belediyemize ait 349 ada 267 parsel nolu 102,55 m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazı satın alma talebinin görüşülmesi maddesi İmar Komisyonu’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.
 1. Ali ÇOŞKUN Vekili Erdem TUNA’nın; İlçemiz Güllük Mahallesi 257 ada 19,20 ve 21 parseline şuyulu bulunan, mülkiyeti Belediyemize ait 257 ada 23 parsel nolu 65,37m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazı satın alma talebinin görüşülmesi maddesi İmar Komisyonu’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.
 1. Belediyemiz ile Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği/Kulübü arasında Milas coğrafi sınırları içerisinde meydana gelebilecek doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerinin görev ve sorumluluklarının tespiti, koordinasyon, hareket tarzı, ilk yardım, arama kurtarma yanı sıra doğa sporu, kültür – turizm ve sosyal faaliyet çalışmaları yapmak amacıyla 5393 sayılı Yasanın 75 nci maddesinin ilgili fıkrası gereğince karşılıklı iş birliği geliştirilmesine ve bu amaçla hazırlanan işbirliği protokolünün imzalanması konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi talebinin görüşülmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.
 1. Mülkiyeti Belediyemize ait yaklaşık 51 adet taşınmazın üzerinde bulunan yapılara vatandaşlar tarafından 3194 sayılı İmar Kanununa eklenen 16 ncı madde kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınmış olup, alınan Yapı Kayıt Belgelerine istinaden Belediye mülkiyetindeki taşınmazların rayiç değerlerinin tespiti, yapı kayıt belgesine yada yapı kayıt belgelerine konu parsellerin ne şekilde taksim edileceği ve belirleneceği talebinin görüşülmesi maddesi İmar Komisyonu’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.
 1. Fabay Tur.Yat.İnş.A.Ş Vekili Refik MUTLU’nun; İlçemiz Boğaziçi Mahallesi, 5995 parsel numarasında kayıtlı taşınmazın zemin katında konut altı ticaret yapılması talebinin görüşülmesi maddesi İmar Komisyonu’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.