Meteoroloji’den son dakika uyarısı: Sağanak geliyor…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son dakika açıklamasında İstanbul’un Avrupa Yakası’nın batısında (Silivri, Çatalca, Büyükçekmece) etkili olacak sağanak yağışlar nedeniyle vatandaşları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı.

Meteoroloji’den yapılan açıklama şu şekilde:

Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radar verilerine göre; önümüzdeki 1 saat içerisinde (21.20-22.30 TSİ) İstanbul’un Avrupa Yakası’nın batısında (Silivri, Çatalca, Büyükçekmece) görülecek olan gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (15-35 kg/metrekare) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum (AFAD) Genel Müdürlüğünce dolu, sağanak yağmur ve şiddetli fırtına uyarısı yaptığı bölgeler arasında yer alan Çorlu’da akşam saatlerinde dolu yağışı etkili oldu.

Dolu ve ardından başlayan yağmur cadde ve sokakları kısa sürede göle çevirdi. İstanbul’un sınır komşusu olan Çorlu’da etkili olan dolu yağışı ve sağanak yağmurun İstanbul’un da kapısını çaldı.

SİLİVRİ’DE BAŞLADI

Silivri’de şiddetli yağmur ve dolu yağışı etkili olmaya başladı. Silivri’de şiddetli yağmur ve dolu yağışı etkili olmaya başladı. Art arda düşen yıldırımların ise geceyi aydınlattığı görüldü. Şiddetli yağmurun ve dolu yağışının bir süre daha etkili olması bekleniyor.

ETKİSİ DEVAM EDECEK

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı bir sistemin etkisine girecek.

Bu hafta devam edecek olan yağışlar özellikle Trakya Kesimi, İstanbul il geneli ile Çanakkale’nin doğu, Bursa ve Balıkesir’in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

CUMARTESİ GÜNÜNE KADAR YAĞIŞ VAR

5 günlük hava durumu tahmin raporlarına baktığımız zaman özellikle salı günü etkili olması beklenen yağış hafta sonuna kadar devam edecek.

Cumartesi günü ise yağışlar Ege Bölgesi’ni terk edecek.

GazeteMAG Arşiv Haberler