Merkez’in yüzde 6.5’luk faiz artırımı dünya basınında

Merkez Bankası’nın 27 ay sonra faiz düşürme politikasından vazgeçerek 6.5 puan birden artırıma gitmesi ve yüzde 8.5’luk faizi yüzde 15’e çıkarması sadece Türkiye’nin değil dünya basınının da dikkatini çekti. BBC, CNN, Reuters, The Wall Street Journal gibi haber kuruluşları hep bir ağızdan aynı yorumu yaparak “ekonomide u dönüşü” yapıldığına fakat piyasalara göre faiz artırımının yeterli olmayacağına vurgu yaptılar.

Günlerdir beklenen faiz kararı sonunda açıklandı. TCMB, seçim sonrası değişeceğinin sinyalleri verilen ekonomi politikasının yarattığı beklenti doğrultusunda faiz yükselterek ekonomiye bambaşka bir yön verdi. Açıklanan faiz kararı ve yeni politika ise Türkiye kadar dünya basınında da ilgiyle takip edildi.

İngiliz haber ajansı BBC’nin haberinde, “Ekonomide U dönüşü gerçekleşti” denilirken; Reuters ise artış oranını yetersiz bularak “Seçim sonrası sıkılaştırma beklentilerin altında kaldı.” ifadelerine yer verdi.

‘ENFLASYON POLİTİKASINI TERSİNE ÇEVİREREK…’
CNN tarafından yapılan haberde faizin yükseltilmesi, “Erdoğan enflasyonla mücadele politikasını tersine çevirerek Türkiye’nin faiz oranlarını %15’e yükseltti” ifadeleri ile servis edildi.

‘EKONOMİDE U DÖNÜŞÜ’
İngiliz haber ajansı BBC, beklenen ancak alışılmışın dışında bir artırım yapıldığına dikkat çekerek “Ekonomide U dönüşü gerçekleşti. 6,5 puanlık artış, ekonomistlerin beklediğinden çok daha düşük. Ancak bu, enflasyonla mücadele etmek için getirilen yeni ekonomi ekibi tarafından politikada büyük bir değişikliğe işaret ediyor.” denildi.

‘PİYASALAR YETERLİ DEĞİL DİYOR’
The Wall Street Journal haberinde “Türkiye faiz oranlarını neredeyse 2 katına çıkarıyor ama piyasalar yeterli değil diyor” ifadelerine yer verdi.

‘BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI’
Reuters ise faiz kararını “Türkiye Merkez Bankası, ana faiz oranını yüzde 8.5’tan yüzde 15’e çıkartarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikasında bir değişikliğe gitti. Ancak, seçim sonrası sıkılaştırma beklentilerin altında kaldı. Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan’ın yönetimindeki ilk toplantısında, banka yıllar süren gevşek politikaları değiştirdi.” sözleriyle aktardı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.