Merkez Bankası 30 milyar liralık bağışın kaynağını açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremler için ortak yayınla ekranlarda ve radyolarda başlatılan “Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyasına depremzedeler için Merkez Bankası’nın 30 milyar liralık bağışı tepki çekti. Ekonomistler “Bu para basmak ve parasal genişleme demek” dedi. Eleştirilere cevap veren MB, paranın kaynağını açıkladı. MB kaynağının Reuters’a verdiği bilgiye göre, bankanın depremzedelere yönelik 30 milyar TL’lik bağışı “Bankanın 2022 bilançosu kârından karşılanacak” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler için ortak yayınla ekranlarda ve radyolarda başlatılan “Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyasında depremzedeler için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 milyar liralık bağışı sosyal medyada gündem oldu.

“Paranın kaynağı ne?” soruları üzerine Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. TCMB kaynağının Reuters’a verdiği bilgiye göre, bankanın depremzedelere yönelik 30 milyar TL’lik bağışı “bankanın 2022 bilançosu kârından karşılanacak”. Böylece banka tahminen Nisan ayında Genel Kurul ile Hazine’ye aktaracağı 2022 kârının 30 milyar TL’sini depremzedelere tahsis etmiş oldu.

EN YÜKSEK BAĞIŞI YAPAN KURUM OLMUŞTU
Depreme yönelik TV’lerde dün yapılan ortak yardım yayınında 115 milyar lira üzerinde bağış toplandı. TCMB ise bu bağış kampanyasına 30 milyar TL ile en yüksek bağışı yapan kurum olmuş oldu. TCMB daha önce 1999 depreminde ve pandemi döneminde de bağış yapmıştı.
Banka her yıl genel kurul ile genellikle Nisan ayında bir önceki yıla ilişkin varsa oluşan karını
Hazine’ye aktarıyor.

Banka geçen yıl Hazine’ye bu kapsamda 50 milyar TL aktarmıştı. TCMB’nin 2022 kârı henüz açıklanmadı ancak ekonomistler bankanın 40-50 milyar TL civarında belki de daha yüksek tutarda kâr edebileceğini öncü verilerden hesaplıyorlar.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.