Meral Akşener: Türkiye’de yabancıya mülk satışı yasaklanmalı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, afet bölgesi Antakya’da incelemelerde bulunarak bölgedeki hijyen ve asayiş problemlerine dikkat çekti. Akşener, “Özellikle Hatay’dan başlayarak Türkiye’de yabancıya toprak ve mülk satışının yasaklanması lazım” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin kuma çevirdiği şehirlerin başında gelen Hatay’da incelemelerde bulundu.

Antakya’da depremzedelerle temasta bulunan Akşener burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Afet bölgelerindeki salgın hastalıklara dikkati çeken Akşener, asayiş problemlerine ilişkin de çözüm önerilerini anlattı.

Akşener’in konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:

İyi Parti olarak siyasi parti teşkilatı gibi değil STK gibi yardım organize ettik. Sahadan gelen bilgileri de gerekli mercilere bildirerek çözülmesini sağladık.

Bu büyük bir yangın, yangının söndürülmesi lazım. Yangından mal kaçırmak söz konusu değil bizim için. İBB’nin koordinasyon merkezine gelirken şehri gezdik, yıkıntıları gördük.

‘MUCİZELER GERÇEKLEŞEBİLİR’
Hâlâ enkazlardan canlı çıkıyor, arama- kurtarma dinleme faaliyetlerinin bitirilmemesi lazım! Birincisi, her bir enkazın üzerinden 2 kişiye oranın zimmetlenmesi lazım, devletin bilgisi dahilinde.

Mucizelerin gerçekleşmesi söz konusu. Ciddi manada çöp söz konusu. Bunları 99 depreminde yaşadık. Toplama yok ise derhal kireç atılmalı. Aksi takdirde kemirgenler başlar, salgın hastalıklar devam eder. Bu dediği çöp meselesinden Hawaii’de olan depremde salgın hastalıklarda 20 bin kişi hayatını kaybetti. Buna dikkat etmemiz lazım. Tuvalet birinci öncelik.

‘KEFENE İHTİYAÇ VAR’
Konteyner evlere derhal geçilmesi lazım. Çadırkent’te iki tane tuvalet var. Cenazeler çıkmadığı için hiçkimseyi başka şehre tahliye etmeniz mümkün değil. Cenazesini bekler. Cenazelerin defni için kefene ihtiyaç var. Çocuklarımızın durumu zorda.

‘İSHAL BAŞLADI BAZI BÖLGELERDE’
Barınmanın yanında ısınma sorunu çözülmeli. Çocuk ilaçlarına ihtiyaç var. İshal başladı bazı bölgelerde. Çocuklarımızı anneleriyle tahliye etmemiz lazım. Erkek arkadaşlarımız cenazelerinin başında kalabilir, arama- kurtarma çalışmalarına katılabilir. Anneleri depremden etkilenmeyen illere götürülmesi lazım.

YAĞMA VE GÜVENLİK ENDİŞESİ
Mutlaka evlerde insanların ekonomik eşyaları, ziynet eşyaları vardır. Onların da muhafaza edilmesi lazım. O insanlara çok lazım. Daha fazla güvenlik görevlisinin olması lazım. Yağma ve güvenlik açısından önemli.

Özellikle Hatay’dan başlayarak Türkiye’de yabancıya toprak ve mülk satışının yasaklanması lazım. Annesi babasını kaybetmiş çocuklara devlete teslim edin, DNA testi ile yakın akrabalarına verilir.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.