Megastar Tarkan 45 yaşına bastı

Mutlu Yıllar Tarkan!

Tarkan Tevetoğlu kimdir?

Tarkan Tevetoğlu altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak 17 Ekim 1972’de Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Alzey’de dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1986’da Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Tarkan ortaokula yıllarında aynı zamanda Karamürsel Musiki Cemiyeti’nde nota, solfej ve şan dersleri de almaya başladı.Okul müdürünün izniyle toplantıların ve yardım gecelerinin vazgeçilmez yıldızı oldu. Bu arada müzikten ufak ufak para kazanmaya da başladı. Kendine Çınarcık’ın çay bahçelerinde konkenci ev hamınlarından oluşan bir kitle edindi ve harçlığını çıkarmayı başardı.

Karamürsel’deki en yakın arkadaşı Alpay Aydın, Tarkan’ı razı etti ve müzik piyasasının kalbi İMÇ’de İstanbul Plak’ın ortaklarından Mehmet Söğütoğlu ile tanıştırdı. Tarkan için öyle hit parçalar satın alınmadı. Tarkan’ın bestesini yaptığı, Alpay’ın sözlerini yazdığı şarkılarla beraber sekiz ay içerisinde 15 parça hazırladılar ve Aralık 1992’de piyasaya çıkan “Yine Sensiz” adlı ilk albümü, özellikle “Kıl Oldum Abi” adlı parçasıyla tutulup 700 bin adet sattı. İkinci albümü Mayıs 1994’te çıktı. Sezen Aksu destekli “A acayipsin” adlı çalışması ile popülaritesini artırdı.

Tarkan, müzik kariyerine başladığı 1992 yılında İstanbul Plak etiketiyle yayınladığı ilk albümü Yine Sensiz ile 800.000 adet satışa ulaştı. Ardından 1994 yılında yine İstanbul Plak etiketiyle yayınlanan Aacayipsin albümü ise 2.300.000 adet satıldı. Aynı yıl çıkardığı single çalışması Şıkıdım, Türkiye’de büyük bir yankı uyandırdıktan sonra Shikidim ismiyle uluslararası müzik piyasasında birçok ülkede liste başı oldu. Bu başarısının ardından Türkiye’nin en tanınmış sanatçılarından biri oldu.

Aacayipsin albümünün ardından çıktığı turne kapsamında Avrupa ve Türkiye’de 26’sı stadyum konseri olmak üzere toplam 85 konser verdi.

1997 yılında, Tarkan, 2.400.000 adet satışa ulaşan üçüncü albümü Ölürüm Sana ile başarısını pekiştirdi. Ölürüm Sana albümünün Kiss Kiss olarak da bilinen ilk single’ı Şımarık, dünya müzik piyasasında büyük bir yankı uyandırdı. Single, 1.000.000 adet satışı ile Billboard Listesi’nin en iyi çıkış yapan 100 şarkısı listesinde bir numarada yer aldı. Ayrıca, Tarkan’ın Ölürüm Sana albümünün hit şarkıları MCM ve MTV Europe gibi uluslararası popüler müzik kanallarında uzun süre yayınlandı.

Tüm biletleri tükenen Avrupa turnesi kapsamında 8 ülkede tam 17 şehirde konser verdi.

1998 yılında PolyGram France isimli plak şirketi Ölürüm Sana’nın lisansını alarak, derleme bir albüme dönüştürdü. Tarkan adıyla satışa sunulan albüm 50 ülkede satışa sunuldu. Albüm, Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada 3.500.000 adedin üzerinde bir satışa ulaşarak, Meksika’da Platin, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya’da Altın Plak kazandı.

Tarkan’ın İngilizce’ye Kiss Kiss olarak çevrilen uluslararası hit şarkısı Şımarık’a Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Korece, Macarca, Almanca, Sırpça, Persçe, Yunanca, İbranice, Japonca, Afganca, Endonezyaca, Hintçe, Portekizce, Bulgarca, Romence ve Slovakça dillerinde cover’lar yapıldı.

1999 yılında, üstün başarılarından dolayı, Monaco Dünya Müzik Ödülleri’ nde Dünya Müzik Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye’de verdiği konserlerin ardından aralarında Avrupa ve Güney Amerika şehirlerinin de bulunduğu toplam 17 ülkeyi kapsayan bir turne ile dünya çapında sevenleriyle buluştu.

Tarkan’ın dördüncü albümü Karma, 2001 yılının Ağustos ayında piyasaya çıktı. Aynı yılın Mayıs ayında dinleyici ile buluşan, albümün ilk single’ ı olan Kuzu Kuzu, üç ay boyunca liste başında kalarak 600.000 adet satışa ulaştı. 2.000.000’dan fazla satılan Karma albümünün başarısı başta Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ulaştı.
Bu başarının ardından kendisine gelen talep üzerine, 2002 Dünya Kupası’nda üçüncü olan Türk Milli Futbol Takımı’nın resmi şarkısı olan Bir Oluruz Yolunda’ yı yazdı ve yorumladı.

Karma albümündeki Hüp isimli şarkısı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapımcılığını üstlendiği Türkiye tanıtım filminde kullanıldı. Bu proje ile Türkiye’nin tanıtımına olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.

Sahibi olduğu HITT Müzik tarafından 2003 senesinin yazında çıkarılan ve büyük beğeni toplayan 5. albümü Dudu, Türkiye’de 1.500.000 adetten fazla satıldı. Albümle aynı ismi taşıyan çıkış şarkısı Dudu, uluslararası başarısının yanı sıra, Rusya’da rekor bir satış adedine ulaşarak “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı.

2006 yılında, ilk İngilizce albümü Come Closer’ın Universal Music Almanya etiketiyle yayınlanması, Tarkan için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Şarkılarını ilk defa İngilizce olarak seslendirerek, müziğinin daha fazla dinleyiciye ulaşmasını sağladı. Albümün ardından dünya çapında biletleri tamamen tükenen konserler verdi.

Stüdyo çalışmaları, New York, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da tamamlanan Come Closer, Tarkan’ı dünyaca ünlü besteciler, müzisyenler, teknisyenler, konuk sanatçılar ve prodüktörler ile buluşturan albüm olma özelliğini taşıyor. Tarkan, albümün yapımında, Wyclef Jean/Why Don’t We (Aman Aman), Brian Kierulf ve Josh Schwartz, diğer bir adıyla “KNS”, David Werner, Devrim Karaoğlu, the Jettsonz, Lester Mendez, Ozan Çolakoğlu, Pete Martin ve Supaflyas gibi dünya çapında sanatçı ve müzisyenler ile birlikte çalıştı.

2007’de, Metamorfoz adlı yeni albümünü yayınladı. Müzik endüstrisi genelinde fiziksel satışların düşüşe geçtiği bir dönemde, 400.000 bin adet satışa ulaşmayı başardı.
Metamorfoz albümündeki hit şarkıları, TTNetMüzik platformu üzerinden toplamda 10.000.000’ a ulaşan indirme sayısına ulaştı. Bu indirme sayısı ile Tarkan, Türkiye’ de dijital müzik piyasasının başlangıcı kabul edilen dönemde kırılması zor bir rekora imza attı.

Metamorfoz albümünün ardından, 2008 yılında, Tarkan’ın Tiesto gibi dünyaca ünlü DJ’lerle birlikte çalıştığı Metamorfoz Remix albümü piyasaya çıktı.
Metamorfoz’ un 2008 yılında Rusya’da da piyasaya çıkışını, Tarkan’ın Orta Doğu pazarında Music Master/Lübnan ile yaptığı ilk lisans anlaşması takip etti.
2010 yazında DMC tarafından yayınlanan 8. stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz, Tarkan’ın kariyerinde birçok ödül kazanmasını sağladı. Türkiye’ de yarım milyona yakın fiziksel satış adedi ile büyük başarıya imza atan albüm, milyonlarca adet dijital indirme sayısı ile de dijital satış rekoru kırdı.

Türk Sanat Müziği’ne gönülden bağlılığıyla bilinen Tarkan, 2016 yılının Mart ayında Ahde Vefa isimli albümünü kendi plak şirketi olan HITT Müzik etiketiyle yayınladı. Türk Sanat Müziği’ nin 13 unutulmaz şarkısının yer aldığı Ahde Vefa, 2016 Altın Kelebek: En İyi Albüm Projesi ödülüne layık görüldü.

Tarkan’ın uzun süredir beklenen pop albümü “10”, 15 Haziran 2017 tarihinde müzikseverlerle buluştu. Tarkan’ın, büyük bir heyecanla hazırladığı, her renkten 14 pop şarkısının yer aldığı yeni albümü “10”, kısa sürede başta İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İsveç, Norveç Bulgaristan gibi birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Kırgızistan ve Katar’da da listelere üst sıralardan giriş yaptı. Bahreyn, Azerbaycan ve Özbekistan listelerinde 1 numarada olan “10” dünya çapında ses getirdi. “10”, iTunes’un dünya genelindeki en iyi albümler listesine 37. sıradan girdi ve bir hafta dolmadan 24. sıraya yükseldi.

Tarkan’ın kariyerinde yer alan diğer başlıklardan bazıları ise “tribute” projelerinde yer alan cover’ları ve derleme albümlerdeki şarkıları oldu:

Benzemez Kimse Sana – Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel – 1998
Özgürlük İçimizde – Turkcell için Single – 2002
Ayrılık Zor – Avea için Single – 2005
Alaturka – İz (Trace) – Fahir Atakoğlu – 2008
Herşeye Rağmen – Kalbim – Enbe – 2010
Aşk Gitti Bizden – 01 – Ozan Colakoğlu – 2011
Hadi Bakalım – 01 – Ozan Colakoğlu – 2011
Kara Toprak – Entelköy Against Efeköy için Film Müziği – 2012
Hatasız Kul Olmaz – Orhan Gencebay – 2012
Firuze – Aysel’ in – 2013
Hop De – Zamansız Şarkılar – İskender Paydaş – 2014
Yemin Ettim – Kayahan’ ın En İyileri – 2014
Ceylan – Alakasız Şarkılar – Yaşar Gaga – 2017

Müzik hayatındaki başarılarının yanı sıra bir doğa aktivisti olan Tarkan, zamanının önemli bir bölümünü kendisi için en önemli olan konulara dikkat çekmeye adadı. Doğa Derneği’nin sözcülerinden biri olan Tarkan, çevresel konulara ilişkin farkındalık yaratmak adına çalışmalarını halen sürdürüyor.

Tarkan, 2008 yılına damgasını vuran single’ ı Uyan ile Türkiye’ deki birçok sanatçı arkadaşının da bu amacın bir parçası olmasını sağladı.

Doğa bilincini geliştirmek için, 2013’ te Tarkan’ ın da kurucuları arasında olduğu, tüm dünyada başka bir benzeri daha olmayan, öğrencisi olabilmek için herhangi bir sınırlandırma veya ödeme gerekliliğinin bulunmadığı Doğa Okulu açıldı.

Tarkan, aynı zamanda PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler )’nın da daimi destekçileri arasında yer almaktadır. Derneğin kampanya yüzü olan Tarkan, sadece meslektaşlarını değil, aynı zamanda sevenlerini de hayvan haklarına yönelik konularda değişim için bilinçlendirmiştir.

Doğa aktivisti kimliği ile yer aldığı projelerin yanı sıra Tarkan, Türkiye’ de eğitime, kadın haklarına, evsiz çocukların korunması ve yetiştirilmesine yönelik çalışan STK’ lara destek amaçlı birçok konser ve aktivitelerde de yer almaktadır.

ÖDÜLLER

Tarkan’ın kariyeri boyunca kazandığı ödüller:

Uluslararası:

1999 Dünya Müzik Ödülleri (Monako)
En Çok Satan Orta Doğu Sanatçısı
1999 Record Fair Midem (Cannes)
En Çok Satan Pop Single’ı: Şımarık
2004 Pud Ödülleri (Rusya)
Yılın Şarkısı: Dudu
En çok Satan Yabancı Albüm: Dudu

Yurt İçi:

1995 Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Aacayipsin
1997 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
1998 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Şarkısı: Şımarık
Yılın En Çok Satan Albümü: Ölürüm Sana
1998 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
2001 MGD Altın Objektif Ödülleri
Yılın Pop Sanatçısı
2001 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Onur Ödülü
Yılın Video Klibi: Hüp
2002 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Kuzu Kuzu
Yılın Video Klibi: Hüp
Yılın Albümü: Karma
2002 MGD Altın Objektif Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Albümü: Karma
2004 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın En Çok Satan Albümü: Dudu
2009 Kral TV Müzik Ödülleri
Müyap – Yılın En Çok Satan Albümü: Metamorfoz
2011 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Albümü: Adımı Kalbine Yaz
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Sevdanın Son Vuruşu
Yılın Şarkı Sözü: Sevdanın Son Vuruşu
Yılın Video Klibi: Öp
Müyap – Yılın En Çok Satan Albümü: Adımı Kalbine Yaz
2011 Altın Kelebek
Yılın Erkek Pop Sanatçısı
Yılın Şarkısı: Sevdanın Son Vuruşu
2014 Kral TV Müzik Ödülleri
Yılın Cover’ı: Firuze
2016 Altın Kelebek
En İyi Albüm Projesi: Ahde Vefa

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.