Masallar bilimle buluştu, minikler doyasıya eğlendi

Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (ASHMYO) tarafından düzenlenen ve masalla bilimi bir araya getiren “8. Uçabildiğimiz Kadar Yukarı Masallarda Bilim Şenliği”, pandeminin ardından yüz yüze olarak Tıp Fakültesi 55 Kampüs Tören Şölen Alanı’nda yapıldı. ASHMYO Çocuk Gelişimi Programı’nın geleneksel olarak gerçekleştirdiği şenlikte bu yıl, 3-6 yaş arası okul öncesi eğitim gören çocuklar masallarla buluştu. İzmir’de bulunan 22 anaokulundan 872 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen şenlikte dünya masalları ve Anadolu’nun geniş masal kültüründen eserler canlandırıldı. Şenliğe Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Süreyya Gümüşsoy, Öğr. Gör. Dr. Erkan Kahraman ile öğretim elemanları, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, minik öğrencilerle bir araya gelerek onların masal heyecanına ortak oldu.

“Amacımız çocuklarda bilimsel bakış açısını geliştirmek”

Şenlik ile ilgili bilgiler veren EÜ ASHMYO Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Fulya Atalay Yalçın, “Çocuk Gelişimi Programı tarafından 2015 yılından bu yana geleneksel hale getirdiğimiz ‘Uçabildiğimiz Kadar Yukarı Masallarda Bilim Şenliği’nin sekizincisini, Örnekköy Sezai Gönül Akdağlı Anaokulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Nadide Taşkıran ile birlikte hazırladık. Önceki yıllarda yüz yüze bir araya geldiğimiz şenliğimiz geçtiğimiz yıl çevrimiçi olarak gerçekleşti. Bu sene çocuklarla buluşmuş olmanın heyecanını ve sevincini yaşıyoruz. Bir dönem boyunca Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerimiz, masal atölyelerini oluşturmak için ellerinden geleni yaptılar. Etkinlik kapsamında yerli ve yabancı olmak üzere on masal sahnelendi. Etkinliğimizin amacı çocuklarda bilimsel bakış açısını geliştirmek. Bunu sağlamak için öğrencilerimiz, masalların bazı yerlerine deneyler yerleştirdi. Olay akışına göre belirlenen duraklarda masala uyumlu deneyler yapılması amaçlandı. Çocuklar eğlenerek öğrendikleri için yaptıkları faaliyetten keyif aldılar. Edindikleri bilgiler de hafızalarında kalıcı oldu. İlerleyen senelerde projemizi ulaşım imkanı olmayan köy okullarına taşımayı hedefliyoruz. Bu yoğun ve bir o kadar keyifli hazırlık sürecinde verdiği desteklerden dolayı Müdürümüz Doç. Dr. Ali Ekşi’ye kendim ve öğrencilerim adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Şenlikte; Kurbağa Prens, Külkedisi, Bit Hatun ve Pire Bey ve Göğsü Kınalı Serçe gibi dünyadan ve Anadolu’dan masallar anlatılırken aynı zamanda; yüzen batan nesneler, balkabağı yaşam döngüsü, buğday çimlendirme, gökyüzü neden mavi gibi deneyler de yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.