Mars’ın gözü çıktı!

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın ‘Mars Ekspresi’ isimli uzay aracının kamerasına, gezegendeki yeni bir krater yansıdı.

Mars yörüngesinde dönen bir uzay aracı tarafından çekilen yeni görüntü, Kızıl Gezegen’de göze benzeyen korkutucu bir krateri ortaya çıkardı.

Bilim insanlarına göre yeni uydu görüntüleri, Mars’ın jeolojisini ve tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olabilecek

30 kilometre çapındaki krater, Mars’ın güney yarım küresinde Aonia Terra olarak bilinen bir bölgede bulunuyor . Yeni keşfedilen krater de, 200 kilometre uzunluğundaki Lowell Krateri’ne çok uzakta değil.

ScienceAlert’in aktardığı habere göre Lowell ve bölgedeki diğer kraterlerin çoğunun, yaklaşık 4 milyar yıl önce, erken Güneş Sistemi olarak adlandırılan dönemde, büyük darbelerle oyulduğu düşünülüyor.

İsimsiz göz kraterinin, muhtemelen milyarlarca yıl önce yüzeyde akan sıvı su nehirleri tarafından oluşturulduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.