gazetemag tv

Mars yaşam kanıtları büyük oranda silinecek

Mars’ uzay aracı kendi bünyesinde Curiosity isimli başka bir araç barındırıyordu. Kızıl gezegende yaşam olup olmadığı bu araç üzerinden araştırıldı. Sonuç olarak ortaya birçok detay çıktı.

Özellikle Mars’ta buzulların olduğunun keşfedilmesi büyük bir heyecan yarattı.

Tüm bu araştırmalar devam ederken Gale kraterinde bazı önemli detaylar ortaya çıkarıldı. Yapılan çalışmalarda 3,5 milyar yıl önce bir gölde ortaya çıkmış olan çamurtaşı katmanları incelendi. Her birisinin arasında 400 metreden daha az mesafe bulunan toprak örnekleri incelendi. Son detaylara göre beklenen mineral miktarının sadece yarısı burada yer alıyordu.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bulunması gereken mineral miktarının az bir kısmının burada yer alması kafalarda soru işareti yarattı. NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden Tom Bristow tarafından yapılan çalışmalara bakıldığında sülfat tortusunun kil tabakasına sızmış olma ihtimalinden bahsedildi.

Gale kraterindeki yeraltı suları yüzeyin altında yer alan kimyasalları taşıyıp çözülmesini sağladı. Böylece fosilleşmiş yaşam kanıtları eskisine göre çok daha az seviyeye geldi. Bilim insanları böyle bir durumun yaşam kanıtlarını büyük oranda sileceğini düşünüyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda ise yaşam kanıtlarının silinmiş olsa bile yine de mikroskobik canlıların burada yer alabileceği ortaya çıktı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.