Marmaris halkı yağmaya karşı nöbette

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin mahkemenin “ÇED gerekli değildir” kararının iptaline rağmen inşaata devam eden şirkete karşı nöbet başladı.

Mahkeme kararına rağmen inşaata devam eden Sinpaş’ın inşaat alanı Marmaris Belediyesi tarafından mühürlendi. Ancak Sinpaş GYO şirketi, bu kararı da tanımadan gece yarısı kamyonlarla çalışma yapmaya devam etmeye çalıştı. Durumu fark eden TKP üyeleri gece yarısından itibaren nöbet başlatarak kamyonların hukuksuz şekilde geçişine izin vermediler. Bunun üzerine Marmaris Kent Konseyi, Ekolojik Mücadele Komitesi ve kitle örgütlerinin dayanışması ile nöbet büyüdü.
Yağmaya izin vermeyenlere gözaltı
Hukuksuz biçimde devam eden inşaatın durması gerektiğini söyleyen siyasi parti üyelerine ve Ekolojik Mücadele Komitesi üyelerine “ulaşımı engellemek suçlaması ile gözaltı işlemi yapılıyor”. Gözaltı işlemi ise hukuksuz biçimde devam ettirilmeye çalışılan inşaatın giriş kısmında gerçekleşti.
Türkiye Komünist Partisi Marmaris İlçe Örgütü ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Yağmacı şirket Sinpaş GYO ve onun işbirlikçilerine göz açtırmayacağız. Hiçbir mahkeme ve yerel yönetim kararını tanımadan inşaatına devam eden Sinpaş’ı durdurmak yerine, “bu talan durmalıdır” diyenlere gözaltı talimatı verilmesi Sinpaş’ın bu hukuk tanımazlığının kaynağını gösteriyor. Dün geceden itibaren başlayan nöbet kentimize ve memlekete sahip çıkma nöbetidir. Bu nöbete katılanlar ve yağmanın durmasını isteyenler suçlu değildir. Asıl suçlu mahkeme kararını dinlemeyen şirket yetkilileridir. Yaşadığımız kentin ve ülkemizin tek karış toprağının yağmalanmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.