Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı açıldı!

Başkan Gerenli, “Kent Belleği Müzesi için ilk adım”

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde yapımı tamamlanan Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı açılışında konuşan Başkan Gerenli, sergi alanının müzecilikle ilgili önemli bir adım olduğunu söyleyerek, “Lüleburgaz’da müzecilikle ilgili ilk adımı atmış oluyoruz” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi, araştırmacı tarihçi yazar Ali Arslan’ın katkılarıyla hazırlanan Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde, Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı’nın açılışını yaptı. Açılışa Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Ali Arslan, önceki dönem Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, sergi alanındaki envanterleri bağışlayan bağışçılar ve Lüleburgaz’da futbolun yaşayan efsaneleri katıldı. Sergi alanı, açılış konuşmalarının ardından kurdele kesim töreniyle resmen açıldı.

Müzecilikle ilgili ilk adım

Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı’nın hummalı bir çalışma sonucunda özenle hazırlandığını vurgulayan Başkan Gerenli, alanın kentte müzecilikle ilgili ilk önemli adım olduğunu söyledi. Başkan Gerenli, Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nin sadece futbola değil diğer salon sporlarına da katkı sağlayan önemli bir yer olduğunun altını çizerek, “Ama bir şeyler eksikti. Bugün hayata geçiyor. Lüleburgaz’da müzecilikle ilgili ilk adımı atmış oluyoruz. Lüleburgaz bu konuda mazisi çok güçlü bir kenttir. Bunları belleğimizde mutlaka geleceğe taşımak zorundayız. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğini doğru kurgulayamaz. Eğer bu kentte gerçekten yıldızlar yetişecekse, onlar bizim yıldızlarımız olacaksa geçmişi çok iyi bilmeliler. Kent belleği müzesi için bu ilk adım olsun. Bundan sonraki aşamaları da yapacağız” diye konuştu.

“Bu dönüşümü tarih yazacak”

Lüleburgaz’ın akademileriyle yıldızlaşan bir kent olduğunu söyleyen Başkan Gerenli, bu nedenle Lüleburgaz’daki her yaştan bireyin birer yıldız olduğunu belirtti. Lüleburgaz’da faaliyette olan akademilerin kentteki sosyal ve kültürel dönüşümü sağladığının altını çizen Başkan Gerenli, “Belediye meclis üyesi olduğum dönemden itibaren başlayan bu çalışmalarla bence Lüleburgaz’ın tarihinde bir dönüm noktası yaşandı. Lüleburgaz’ın akademilerin Lüleburgaz’da yarattığı dönüşümü tarih yazacaktır. Akademilerin neler kattığını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Umarım ki spor müzesine döndürürüz”

Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı’nın açılışında katkılarını sunan Ali Arslan da çok mutlu olduğunu ifade ederek, bu alanın müzecilik adımı için çok önemli olduğunu vurguladı. Söz konusu alandaki çalışmaların kentin futboluyla ilgili olduğunu söyleyen Arslan, “Yerimiz de küçük olduğu için benim var olan belgelerin ancak 10’da biri burada bulunuyor. Bunu umuyorum ki spor müzesine döndürürüz. Futbolun dışında diğer alanlarda da çalışmalarım bulunuyor zaten. Umuyorum bunu spor müzesi haline getiririz” diye konuştu.

Hayran kaldılar

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle Lüleburgaz’ın Futbol Tarihi Sergi Alanı törenle açıldı. Davetliler, duvarları Lüleburgaz’ın futbol tarihiyle süslenmiş bilgiler içeren yazı ve fotoğrafların yanı sıra, geçmiş dönemlere ait Lüleburgazspor ve milli takım formaları ile kupaları hayranlıkla inceledi. Sergi alanı LYFA’da haftanın 7 günü ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.