“Leyla Hanım” belgeseli bu kez Berlin’de ödüle layık görüldü

Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan’ın hayatını anlatan ‘Leyla Hanım’ filmi, yönetmen İlke İşisağ’a, Almanya’dan ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandırdı. Katıldığı uluslararası festivallerde adından söz ettiren “Leyla Hanım” belgeseli bu kez Berlin’de ödüle layık görüldü. Leyla Atakan’ın hayatını konu alan yapımın yönetmeni İlke İşisağ, Berlin Indie Film Awards’ta uzun metraj belgesel dalında ‘En İyi Yönetmen’ seçildi.

Uluslararası arenada festival yolculuğu devam eden Leyla Hanım filmi şu ana kadar Altın Safran Film Festivali, Anatolian Film Awards, Istanbul Film Awards, International Smyrna Movie Festival ve ARFF Amsterdam International Awards’da resmi seçkiye girerek ödüller kazandı.

Cumhuriyet’in sembol kadınlarından biri olarak tarihte iz bırakan Leyla Atakan’ın hayatını beyazperdeye taşıyan yapım ilk olarak 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Organizasyon Komitesi Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Ardından IFA İstanbul Film Ödülleri’nde boy gösteren “Leyla Hanım”, ‘En İyi Türk Belgesel Sinema Filmi’ ödülünü kucakladı.

blank

Tarihi filmde Leyla Atakan’ı ünlü oyuncu Özge Borak canlandırırken Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve maNga’nın solisti Ferman Akgül gibi değerli birçok sanatçı filmin kadrosunda yer alıyor.

TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ!

Senaristliğini ve yönetmenliğini İlke İşisağ’ın, idari yapımcılığını Koral Altın’ın, senaryo danışmanlığını Gani Müjde’nin ve yapımcılığını İzmit Belediyesi ve Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in üstlendiği Leyla Hanım, festival yolculuğunu sürdürüyor. Filmin müzikleri ise usta sanatçı Demir Demirkan’a ait. Seçimlerdeki başarısıyla Türkiye’de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olarak 1968 yılında İzmit Belediye Başkanı görevine başlayan ve 11 Şubat 1971 tarihinde geçirdiği trafik kazasında üç meclis üyesi yol arkadaşı ile birlikte hayatını kaybeden Leyla Atakan’ın hayatının derinliklerine odaklanan film ile ilgili heyecanlı bekleyiş sürüyor.

FİLM ULUSLARARASI ARENADA!

Festival yolculuğu devam eden Leyla Hanım filmi şu ana kadar Altın Safran Film Festivali, Anatolian Film Awards, İstanbul Film Awards ve ARFF Amsterdam International Awards ve International Smyrna Movie Festival’de resmi seçkiye girerek ödülleri toplamaya devam ederken, İlke İşisağ, Berlin Indie Film Awards uzun metraj belgesel dalında “En İyi Yönetmen Ödülü”nün sahibi oldu. Yönetmen ve senarist İlke İşisağ, aldığı ödülü çalışan ve üreten tüm kadınlara ithaf ederken, “Çekimler için sekiz aylık bir çalışma dönemi geçirdik. Şimdilerde katıldığımız festivallerden birtakım ödüller alıyor ve sesimizi uluslararası arenada duyurabiliyor olmak sanıyorum yalnız olmadığımızın da bir kanıtı niteliğinde.” dedi.

MUHTEŞEM BİR DENEYİM!

Dökü-drama türündeki eserin birçok iyi oyuncu, sanatçı ve film emekçisini bir araya getirdiğini vurgulayan genç yönetmen, “Aynı düşüncelere sahip fakat farklı bakış açıları ortaya koyan insanların var ettiği, katkı sunduğu bir film Leyla Hanım. Türk siyasetinde çok önemli bir yeri olan hatta birçok kadının siyasete atılmasına da öncülük etmiş olan Leyla Atakan’ın yaşamını çok yakından inceleyebilmek, o dönemi yaşayanlarla, onu görenlerle, onunla konuşanlarla ve hatta onun arkadaşlarıyla karşılıklı oturup sohbet edebilmek benim için muhteşem bir deneyimdi. Filmde de bu deneyimi aktarmaya çalıştık. Oyuncularımız ve ekip arkadaşlarım başta olmak üzere emek veren herkese çok teşekkür ederim, iyi ki varlar.” diye konuştu.

ÖZGE BORAK: ‘’HEM ABLA HEM BAŞKAN’’

Filmde Leyla Atakan’ı canlandıran ünlü oyuncu Özge Borak, şunları söyledi: “Zamanında halkın takdirini görmüş, güzel işlere imza atmış bir kadın Leyla Atakan. Çok sevilmiş. Herkese hem abla hem başkan olmuş. Bir yandan halka hizmet verip bir yandan samimiyeti ve güler yüzüyle anılması çok hoş. Zor yakalanan bir özellik. Bu sebeple teklif geldiğinde kabul etmekte tereddüt etmedim. Sevilmiş ve çeşitli başarılara imzasını atmış bir kadını canlandırmak gurur verici.”

DEMİR DEMİRKAN: ‘’MODERN YAKLAŞIM’’

Filmin müziklerini yapan ünlü müzisyen Demir Demirkan ise şu mesajı gönderdi: “Filmin müzikleri için sadece dönemin müzikal yapısına sadık kalmak yerine modern ögeler de ekledim. Özellikle Leyla Hanım gibi güçlü, ileri görüşlü ve toplumcu bir karakterin iç dünyasını, gerginliklerini ve daha hafif duyguları desteklemek için hem klasik hem de rock ve elektronik ögeler kullandım. Oyuncuların performansındaki derinlik daha önce hiç yazmadığım yepyeni müziklere yönlendirdi beni. Ayrıca yönetmen İlke İşisağ’ın anlatımındaki modern yaklaşım filmin müzikal yapısını da güncel ve dönemsel bir hibrit olma yönüne çekti. Özellikle kadının toplumdaki rolünü vurgulamak bu günlerde çok önemli. Leyla Atakan hem tekrar hatırlamamız hem de hatırlatmamız gereken önemli bir örnek figür. Bu filmin bir parçası olmak gurur verici.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.