Levent Kulu fotografla ilgili merak edilenleri anlattı

Fulya Soybaş’ın moderatörlüğünde hazırlanan ‘Hürriyet Bizimle’ Youtube programının bu haftaki konuğu Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Masası Şefi ve Foto Muhabiri Levent Kulu oldu.

Her hafta Youtube kanalında yayınlanan ‘Hürriyet Bizimle’ programının bu haftaki konuğu Levent Kulu, fotoğrafçılık ve foto muhabirliğe dair merak edilenleri konuştu. Kulu, dijitalleşmenin konvansiyonel medyaya etkileri nedir, iyi fotoğraf nasıl çekilir, iyi fotoğraf çekmek için pahalı malzemelere gerek var mı gibi sorulara yanıt verdi.

Haber fotoğrafçılığını tarihe tanıklık etmek olarak tanımlayan Levent Kulu, “Foto muhabirlerin amacı, anı belgeleyerek gelecek yeni nesillere tarihi aktarmak ve yaşananlardan ders çıkarılmasını sağlamak olabiliyor. Bazen çok zor şartlar altında çalışabiliyoruz. Görev sırasında elektriksiz, susuz ve gıdasız kalabiliyoruz. Zamanla savaşıyoruz. Ancak tüm bunların sonunda o tarihi ana şahit oluyoruz” dedi. Dijitalleşen dünyayla birlikte sosyal medya ve yurttaş haberciliğinin önem kazandığını belirten başarılı foto muhabir, “Sosyal medyayla birlikte artık her birey bir muhabir haline geldi. Herkes her anı belgeleyebiliyor. Ve bu fotoğraflar akşam haberlerde kullanılabiliyor. Bununda bizim mesleğimize katkısı oluyor ancak foto muhabirliğin profesyonel boyutu sebebiyle konvansiyonel medyanın her zaman değerini koruyacak” diye devam etti.

Fotoğrafçılığa ilgili duyanlar için haber fotoğrafçılığının püf noktalarını paylaşan Levent Kulu, “Bir yerde bomba patladığında herkes kaçarken, gazeteciler olayın merkezine koşarlar. Olayın merkezinde olmak, haberi doğru aktarabilmek için geniş açıyı alabilmek, o doğru anda deklanşöre basabilmek çok önemli” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.