“Kültüre Erişim Platformu”nun İkinci Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi

Kültüre erişimin temel bir insan hakkı olduğu ve bu hakkın herkes için eşit koşullarda sağlanması gerektiğinden hareketle oluşturulan “Kültüre Erişim Platformu”nun fiziki olarak gerçekleştirilen ikinci toplantısı 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Puruli Kültür Sanat tarafından sinema eserleri ve etkinliklerine erişimin önündeki engelleri tanımlamak ve bu engellere çözüm önerileri üretmek için yürütülen “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında ilk buluşması çevrim içi olarak 21 Aralık 2021 tarihinde yapılan “Kültüre Erişim Platformu”, ikinci kez fiziksel olarak buluştu. 25-26 Mayıstarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye’de kültür ve sanata erişim alanında çalışan ya da düzenledikleri kültür-sanat etkinliklerinde erişilebilirlik pratiklerine yer veren kurumlar bir araya getirilerek, bu kurumlar arasındaki diyaloğu artırma ve alandaki problemler ile olası işbirliği imkânları üzerine sunum ve tartışmalar gerçekleştirildi.

Kültür faaliyetlerinin herkes tarafından erişilebilir olması amacıyla çalışmalarını sürdüren “Kültüre Erişim Platformu” toplantısının ilk gününde, katılımcı kurumlar yürüttükleri projeler hakkında birbirlerini bilgilendirirken, kültür-sanat etkinliklerine erişimin önünü tıkayan nedenler hakkında konuştular. “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesinin çıktılarına dair bir sunumun da gerçekleştirildiği toplantının ilk günü, katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasının ardından kapanış yaptı.

“Kültüre Erişim Platformu” Olarak Birlikte Hareket Etmenin Önemi Vurgulandı

Toplantının ikinci gününde “Kültüre Erişim Platformu Manifestosu”nun sunumu yapılırken, platformun çalışma biçimi ve kültürel alanda erişilebilirliği artırmak amacıyla ortak eylem noktasında yapılabilecekler konuşuldu. Bu konuda kurulabilecek olası işbirliklerinin de tartışıldığı “Kültüre Erişim Platformu” toplantısında kültüre erişimin bir hak olduğu ve bu konuda ne tür düzenlemeler yapılabileceği konuşulurken, platform olarak ortak inisiyatifle hareket etmenin önemine değinildi.

“Kültüre Erişim Platformu”nun İstanbul’da gerçekleştirilen toplantısında Uluslararası 2 Yaka Film Festivali, Alternatif Yaşam Derneği, Bozcaada Caz Festivali, British Council, Dem Derneği, Engelsiz Erişim Derneği, Erişilebilir Her Şey, Katadrom Art, Kırkayak Kültür ve Zeugma Film Festivali, PinGOin, Sabancı Vakfı, Sesli Betimleme Derneği, SineBU ve Turkcell Hayal Ortağım gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldı.

“Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III. Dönem kapsamında Puruli Kültür Sanat tarafından yürütülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.