Kubilay Aka ve Ece Yaşar “Çukurda Umut Var” için Gaziantep’e gitti

Show TV’nin Ay Yapım imzalı dizisi “Çukur” ve Kansersiz Yaşam Derneği, kök hücre ve kan bağışı önemine dikkat çekmek için “Çukurda Umut Var- Umut Yaşatır” sloganıyla başlattığı sosyal sorumluk kampanyası kapsamında YaşaTır, dün (15 Ekim)Gaziantep Demokrasi Meydanı’na geldi. Projenin dördüncü ayağı olan Gaziantep’te Çukur oyuncuları Kubilay Aka ve Ece Yaşar’ın katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi.

Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz, Çukur dizisiyle bir yolcuğa çıktıklarını belirterek, “‘Çukurda Umut Var-Umut Yaşatır’ dedik, İstanbul’da dört bölgeden sonra Adana’dan Osmaniye’ye, Osmaniye’den Gaziantep’e geldik. Bir farkındalık projesi, çok fazla sivil toplum kuruluşu proje yapıyor ama bir diziyle bu alanda Türkiye’de ilk defa bu kadar büyük bir proje hayata geçiriliyor. Ay Yapım’ın, Show TV’nin ve Çukur dizisinin desteğiyle bu projeyi gerçekleştirdik. Kan ve kök hücre bağışının tırımızla birlikte arttığını gözlemledik. Böyle bir duruma vesile olduğumuz için çok mutluyuz. Bizi Gaziantep’te ağırlayan bakanım, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerin en büyüğünü gönderiyorum. Kızılay bu yolculuğumuzda çok uzun bir partnerimiz, Kızılay olmadan çıkılacak bir yolculuk değildi, Kızılay’a da çok teşekkür ediyorum. Bu projenin başarısını altında herkesin enerjisinin ve sinerjisinin birbiriyle tutması yatıyor” dedi.

blank

Çukur dizisi oyuncusu Kubilay Aka, çok küçük bir sahneyle başlanan bir işin zamanla büyüdüğünü bildirerek, “Tırla birlikte uzun bir yolculuk başladı, bu tırda bulunmaktan çok mutluyuz. Hiçbir şey yapamıyorsak 80 kişilik Yaşa-TIR Mobil Eğitim tırında eğitim alarak insanlara bir şeyler aktarabilme fırsatı buluyoruz. Herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Çukur dizisi oyuncularından Ece Yaşarda böyle bir çalışmanın içerisinde olmanın kendisini gururlandırdığını söyleyerek, “Geçen yıl başlanan bu proje herkese yeni bir kapı açtı. Çok gelişerek büyüyor, hissediyoruz görüyoruz. Farkındalık oluşturmak için inanılmaz bir projenin içerisinde bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi Begüm Kayarise, şunları kaydetti: “Türkiye’nin bu tür yakınlaşmalara ve organizasyonlara ihtiyacı var, Gaziantep kan merkezi çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonla kök hücre ve kan bağışında artış olacağını düşünüyorum. Kök hücre insan vücudunda kendisini yenileyebilen tek hücredir. Türkiye’de çok sayıda hasta bu hücreye ihtiyaç duymaktadır. Proje kapsamında ciddi manada veri toplamaya başlandı. Vatandaşlardan kök hücre için sadece üç küçük tüp kan bağışıyla bunu yapabileceklerini bilmelerini istiyoruz. Bu toplanan kan veri için, verilerin hastalarla eşleşmesi halinde kendi rızalarıyla kök hücre de verebiliyorlar.”

YaşaTır adı verilen 80 kişilik mobil eğitim tırı; 16-17 Ekim’de Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra kan ve kök hücre bağışı toplayacak.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.