Kritik gün 5 Şubat! Google ifadeye çağrıldı!

Rekabet Kurumu’nun yaptırımından sonra Google, Türkiye’de kendi uygulama ve hizmetlerini yeni çıkacak telefonlarda sunmama kararı almıştı. Konuyla ilgili Rekabet Kurumu tarafından yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 5 Şubat 2020’de gerçekleştirilecek.

Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Rekabet kurumu tarafından yapılan açıklamada, “Toplantıya katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 27 Ocak 2020 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir ” ifadeleri kullanıldı.

NELER YAŞANMIŞTI?

20 Eylül 2018: Rekabet Kurumu’ndan Google’a haksız rekabet cezası (93 milyon TL)

7 Kasım 2019: Rekabet Kurumu’ndan Google’a ikinci ve ağır ceza (Günlük 1,5 milyon TL)

12 Aralık 2019: Google’dan cezaya karşılık şirketlere gönderilen yaptırım mektubu

16 Aralık 2019: Google “Türkiye’den çekilmiyoruz” açıklaması

17 Aralık 2019: Google ve Türk Telekom’dan sunucu anlaşması

17 Aralık 2019: Samsung’un Google krizi nedeniyle Türkiye’den çekileceği iddiası,

17 Aralık 2019: Günlük 1,5 milyon TL’lik ceza süreci başladı

17 Aralık 2019: Samsung, Türkiye’den çekilmeyeceğini açıkladı

18 Aralık 2019: Google Türkiye ofisinde krize ilişkin görüşme yapıldı

Google’ın Türkiye açıklaması sonrası Rekabet Kurumu’ndan yeni bir açıklama geldi

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.