Koronavirüsün sıcağa rağmen bulaşıcılığını devam ettirecek

Fransa’da bulunan Aix-Marsilya Üniversitesi’nde görevli bilim insanları yaptıkları bir deneyde koronavirüsün (corona virüs) sıcağa rağmen bulaşıcılığını devam ettirdiğini ortaya çıkardı.

Fransız bilim insanlarının yaptığı bir deneyde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüksek sıcaklığa uzun süre dayanabilecekleri ortaya çıktı. Fransa’nın Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Prof. Demi Charrel ve ekibi Kovid-19 hastalığına neden olan virüsü 1 saat boyunca 60 derece sıcaklığa maruz bıraktığı belirtilirken buna rağmen, bu sürenin sonunda bazı virüslerin çoğalmaya devam ettiği görüldü.

Fransız bilim insanları deney için, bazı hastalardan alınan virüslerle Afrikalı maymunların hücrelerini enfekte etti. Hücreler ‘temiz’ ve ‘kirli’ şeklinde iki farklı ortamda denenmesi için küçük tüplere konuldu ve biyolojik bulaşıcılığı test etmek için simüle edildi.

60 DERECEDE ETKİSİ AZALIYOR AMA ENFEKSİYON YAYMAYA DEVAM EDİYOR

Euronews’te yer alan habere göre, denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı.

Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

92 DERECEDE TAMAMEN YOK OLUYOR

Aynı deneyde virüsler 92 derecelik sıcaklarla da test edildi ve bu seviyedeki sıcaklığın virüsleri tamamen etkisiz hale getirdiği görüldü. Ancak araştırmacılar yüksek sıcaklığın virüsün RNA’sını bölme riski taşıdığına da dikkat çekti.

“SICAKLIK YERİNE KİMYASALLARLA TEST YAPILMASI DAHA YERİNDE OLUR”

Virüsün etkisizleştirilmesi konusunda laboratuvar ortamında yapılan deneylerin, bu çalışmaları yürütenlerin de sağlığını tehdit ettiği belirten Fransız bilim insanları, sıcaklık yerine kimyasallarla test yapılmasının daha yerinde bir yöntem olacağı görüşünde.

TRUMP: SICAK HAVALARDA VİRÜS YOK OLUR

Hem ABD Başkanı Donald Trump hem de Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci, yükselen sıcaklıkların virüsün yayılmasını yavaşlatabileceğini öne sürmüştü. Fauci, bununla birlikte sonbaharda başka bir salgının daha başlayabileceğini belirtmişti.

GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.