Koronavirüsün hiç bilinmeyen bir etkisi ortaya çıktı

Belçika’da yapılan araştırmalar, Kovid-19’un ender görülen yeni bir etkisini ortaya koydu. Araştırmacılara göre bazı Kovid-19 hastalarında kaslar yüzde 60 oranına kadar şişebiliyor.

Belçika’nın Hassalt kentindeki Jessa Hastanesi’nden ekibe göre, Kovid-19’a karşı bağışıklık tepkisi, hücrelerin güç istasyonları olan mitokondriye zarar vererek, enerji yakıtlarının kaybına yol açıyor. Bu durumun da vücutta daha fazla su oluşumuna ve dolaylı yoldan kasların ‘şişmesine’ neden olduğu belirlendi.

Semptomun keşfedilmesi, kas küçülmesinin kritik hastalarda daha yaygın bir komplikasyon olduğunu söyleyen araştırmacılar için de şok etkisi yarattı.

Yapılan araştırmalarda, 18 Kovid-19 hastasından biyopsi alındı. Biyopsi sonucu 18 kişiden dördünün kaslarının normal seviyelerin üzerine çıktığını ve ‘büyük ölçüde genişlediği’ belirlendi.

‘GEÇİCİ BİR ETKİ’

Araştırma ekibinin başındaki Dr Toon Mostien, bu tür şişmenin kas liflerinin ölmesine yol açabileceğini, ancak boyuttaki artışın muhtemelen yalnızca “geçici bir etki” olduğunu belirtti.

Yapılan araştırmalarda, bir tür kas lifinin yüzde 62, diğerinin yüzde 32 oranında şiştiği belirlendi. Kalan 14 hastada ise ‘ciddi ölçüde’ kas kaybı gözlemlendi. Dr. Mostein, “Tip 1 lifleri yüzde on bir ve tip 2 lifi yüzde 17 oranında küçüldü” dedi. Katılımcıların yaş ortalamasının 69 olduğu ve çoğunluğu erkeklerin oluşturduğu bildirildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.