Koronavirüs kişisel bakıma verilen önemi arttırdı

GSK Tüketici Sağlığı için IPSOS tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre Kovid-19 salgını, insanların kişisel bakım konusundaki davranışları ve tutumları üzerinde önemli bir etki yarattı.

Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’den 16-75 yaş arası 4.400 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın başlıca bulguları şöyle:

Koronavirüs salgını Avrupalıları yeni gündelik sağlık alışkanlıkları benimsemeye yöneltti: Araştırma katılımcılarının yüzde 65’i gündelik karar verme süreçlerinde sağlıklarını daha fazla dikkate aldıklarını belirtti.

Araştırmada yer alan dört ülke katılımcılarının ciddi bir oranı, hastalık bulaşmasını önlemek için artık daha fazla önlem alıyor: İspanya yüzde 80, İtalya yüzde 79, İngiltere yüzde 68, Almanya yüzde 60.

Katılımcıların büyük çoğunluğu sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için sağlıklarıyla kendilerinin de ilgilenmesinin önemli olduğunu düşünüyor: İspanya yüzde 84, İngiltere yüzde 77, İtalya yüzde 75, Almanya yüzde 63

Katılımcıların yüzde 41’inden fazlası şimdi küçük sağlık sorunlarını çözme konusunda öneri almak için eczacılara daha sık danışmayı planlıyor.

Bir önlem olarak ecza dolabını reçetesiz ürünlerle doldurma niyetinde olanlar arasında İngilizler başı çekerken (yüzde 34) İtalyanların yaklaşık yarısı bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için vitamin ürünleri ve multivitamin kullanmayı planlıyor.

Güvenilir markaları tercih etmenin yanı sıra bilimsel temele dayanan ürünleri satın almanın da anketin yapıldığı tüm ülkelerdeki insanlar için önemli olduğu görülüyor; dört ülke ortalaması olarak katılımcıların yüzde 82’si kullandıkları ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış olması gerektiğini belirtiyor.

‘PANDEMİ ÖNCE SAĞLIKLARININ KIYMETİNİ BİLMİYORLAR’

GSK Tüketici Sağlığı için IPSOS tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, Kovid-19, bireylerde Kişisel bakım bilincini arttırırken, aynı zamanda gündelik yaşamlarında pozitif değişiklikler yapmaya yöneltiyor.

Araştırmaya göre, katılımcılar genel olarak salgın öncesinde sağlıklarının kıymetini bilmediklerini kabul ediyor ve pek çoğu artık sağlık konularında kendilerini daha iyi eğitmeyi planlıyor. Dört ülkenin ortalaması olarak katılımcıların yüzde 59’u sağlıklarını neyin etkilediğini şimdi daha iyi anlarken, büyük bir çoğunluğunun Kovid-19’un bir sonucu olarak gündelik karar verme süreçlerinde sağlıklarını da düşünme olasılığının daha yüksek olduğu görülüyor: İspanya yüzde 74, İtalya yüzde 69, İngiltere yüzde 62, Almanya yüzde 54.

GELECEKTE NASIL DAVRANACAKLAR?

Gelecekte nasıl davranacakları sorulduğunda, katılımcıların yüzde 77’si hastalıklarını başkalarına bulaştırmaktan kaçınmak için hastalandıklarında olabildiğince evde kalacaklarını ifade ediyor. Katılımcıların yaklaşık yarısı bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için vitamin ürünleri ve multivitamin kullanmayı planlıyor.

ECZACILARA GÜVEN ORANI

Anketin gerçekleştirildiği tüm ülkelerdeki insanların çoğunluğu, sağlık sistemi üzerinde yük yaratmamak için sağlıklarına dikkat etmelerinin ilgilenmelerinin önemli olduğunu düşünüyor: İspanya yüzde 84, İngiltere yüzde 77, İtalya yüzde 75 ve Almanya yüzde 63. Bunun sağlanması açısından salgın sonrasında eczacıların rolü giderek önem kazanıyor. Anket katılımcılarının yüzde 36’sı; eklem ağrıları, baş ağrısı, deri rahatsızlıkları ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunları için önce aile hekimine, polikliniklere veya yerel hastanelerdeki acil servise başvuracaklarını belirtiyor. Öte yandan, bu dört ülkedeki kişilerin yüzde 41’den fazlası gelecekte bu tür şikayetleri hakkında tavsiye almak için bir eczacıya danışma niyetinde olduğunu ifade ediyor. İngilizlerin yüzde 74 gibi çok yüksek bir kısmı, sağlıklarını yönetmelerine yardımcı olacak tavsiyeler almak için bir eczacıya güveneceğini söylerken İspanyolların yüzde 66’sı, İtalyanların yüzde 61’i ve Almanların yüzde 54’ü bu ifadeye katılıyor.

MARKALARA GÜVEN

Araştırmaya katılan İngilizlerin üçte biri önlem olarak ecza dolaplarında reçete gerektirmeyen koruyucu ilaçları bulundurmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Avrupalıların çoğunluğu (toplam yüzde 81) reçetesiz koruyucu ürünleri seçerken güvenilir markalara öncelik veriyor: İngilizlerin yüzde 79’u, İspanyolların yüzde 84’ü, Almanların yüzde 73’ü ve İtalyanların yüzde 89’u. Bilim temelli ürünler satın almak tüm ülkelerdeki insanların büyük çoğunluğu için önem taşıyor: İtalyanların yüzde 89’u, İspanyolların yüzde 86’sı, İngilizlerin yüzde 81’i, Almanların yüzde 73’ü.

Katılımcılar; sevdikleri ve toplumun genel sağlığının korunmasında sosyal mesafenin önemine, kendi sağlıkları için de kişisel bakımın önemine vurgu yapıyorlar

Katılımcılar, başkalarının sağlığına daha çok önem verme ve çevrelerindeki kişileri sorumlu kişisel bakım uygulamalarına teşvik etme olasılıklarının artık daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bu durum özellikle İspanyollar ve İtalyanlar arasında öne çıkıyor. Avrupalıların dörtte üçü (yüzde 75) yakınlarının sağlığıyla artık daha çok ilgileniyor: İspanya yüzde 82, İtalya yüzde 77, İngiltere yüzde 75 ve Almanya yüzde 66. Avrupalıların yüzde 64’ü başkalarını kişisel bakım konusunda teşvik edeceğini belirtiyor: İspanya’da yüzde 74, İtalya’da yüzde 70, İngiltere’de yüzde 65 ve Almanya’da yüzde 48.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.