Konut fiyatları yüzde 25 artacak! İnşaat maliyetleri fırladı

Enflasyonun yükselmesiyle art arda tüm sektörler zamlardan etkilendi. İnşaat maliyetlerinin de arttığı bu dönemde Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, “Mevcut maliyet artışları, maalesef yılın son çeyreğinde devreye girecek ve konut fiyatlarını en az yüzde 20-25 civarında yukarı itecek” dedi.

İnşaat sektöründeki işçi maliyetlerini değerlendiren Durbakayım, “İşçi yevmiyelerindeki artış oranı, TÜFE rakamlarının 4 kat, ENAG rakamlarının ise 2 kat üzerinde gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle son 12 aylık enflasyon, TÜFE’ye göre yüzde 54.32 ENAG’a göre ise yüzde 22.88 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, sektördeki işçilik kalemleri ise yüzde 200’ün üzerinde artış gösterdi” diye konuştu.

İNŞAAT MALİYETİ ARTTI
Hürriyet’in haberine göre, benzer artış oranın akaryakıt ve inşaat malzemelerinin bir kısmında da yaşandığını belirten Durbakayım, “Malzeme fiyatlarını global piyasalardaki dengelere göre az çok tahmin edebiliyoruz ve buna göre malzeme tedarikini üç aşağı beş yukarı yapabiliyoruz. Ancak işçilikte böyle bir öngörü maalesef olamıyor. Arz talep dengesindeki keskin bozulma nedeniyle, günlük yevmiyeler her gün farklılık gösterebiliyor” açıklamasını yaptı.

‘YILIN SON ÇEYREĞİNDE KONUT FİYATLARI YÜZDE 20-25 ARTACAK’
İnşaat malzemelerinde ve işçilikte ortaya çıkan arz talep dengesizliğinin geçici olduğunu belirten Durbakayım, konut fiyatları için şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni projelerde ve yılın son çeyreğinde, konut üreticilerinin baskıladığı fiyatların finansal sürdürülebilirlik açısından serbest kalması kaçınılmaz olacaktır. Mevcut maliyet artışları, maalesef yılın son çeyreğinde devreye girecek ve konut fiyatlarını en az yüzde 20-25 civarında yukarı iteceğini öngörüyorum.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.