Konut Finasman Destek Paketlerine yoğun ilgi

Türkiye’nin yüzde 70’i konut finansman destek paketlerinden yararlanmayı düşünüyor.

İSTANBUL (İGFA) –Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda 9 Mayıs tarihinde açıklanan konut finansman destek paketlerine yönelik ilgiyi özel araştırma dosyasında inceledi.

Şirket, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı nisan ayı emlak verilerini yayınladı.

Ankete katılanların yüzde 69’u açıklanan konut finansman destek paketlerinden yararlanmayı düşündüğünü belirtirken, bu grubun yüzde 74’ünün gözdesi “İlk Evim Konut Finansman Paketi” oldu. Bununla birlikte konut finansman destek paketlerine uygun ilanlara bakıldığında, İlk Evim Paketi’ne uygun ilanların oranı yüzde 22’de, genişletilmiş pakete uygun ilanların oranı yüzde 64 oldu.

TÜİK verilerine göre, artan konut fiyatlarına rağmen konut piyasalarında canlılık gözlemlenirken, Türkiye genelinde nisan ayında toplam 133.058 adet konut satışı gerçekleşti. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında artış kaydedildi.

Emlakjet verilerine bakıldığında ise Nisan ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 9, kiralık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 23 artış gösterdi.

Ayrıca satılık konut fiyatlarında en çok yıllık artış gösteren şehir İstanbul olurken, yıllık kiralık konut fiyat artışında Antalya birinci oldu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.