KODA, 19 Mayıs’ta gençlerin eğitimine dikkat çekiyor

Köylerdeki gençler KODA’yla daha güçlü!

Kurulduğu günden bu yana köylerde yaşayan öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin desteklenmesi için çalışmalar yürüten Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) Derneği, köylerdeki gençleri desteklemek için de faaliyetlerini sürdürüyor.

2016 yılında kurulan KODA, köylerde okuyan çocukların eğitim hayatı boyunca en önemli ve uzun soluklu destekçisi olan öğretmenlerle yola çıktı. Mesleğe yeni başlayan genç öğretmenlerin ilk atandıkları yerler köy okulları oluyor.

Genç köy öğretmenlerinin köylerde yalnızlık çekmesi, ilk atandığı zaman köyün koşullarına adapte olmakta zorlanması, diğer meslektaşlarıyla iletişiminin daha az olması gibi sorunlara çözüm bulmak için çalışan KODA, deneyimli öğretmenlerle oluşturduğu mentorluk desteğiyle Köy Öğretmenleri El Ele Programı’nı uyguluyor.

KODA öğretmenlere sadece atandıktan sonra değil, atanmadan önce de destek oluyor. Köye İlk Adım Programı ile üniversitelerin müfredatına dahil olan KODA, eğitim fakültelerinde okuyan genç öğretmen adaylarını 1 dönem boyunca verdiği derslerle köye atandıklarında karşılaşabilecekleri durumlara karşı hazırlıklı hale getiriyor. Aynı zamanda öğretmen adayları program sayesinde köyde öğretmenlik yapma deneyimi de kazanıyor. KODA bugüne kadar 1000’den fazla genç öğretmen adayına ulaştı!

Gençler kendi şehirlerindeki köyler için çalışıyor

KODA genç öğretmenlerin yanında gönüllü saha toplulukları ile köylerde yaşayan gençlere de ulaşıyor. KODA’nın saha topluluklarında yer alan gençler, kendi şehirlerindeki köylere ulaşıp, köylerin ihtiyaçlarını desteklemeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

KODA sayesinde gönüllü olma deneyimi yaşayan gençler aynı zamanda kent ve köy arasındaki fırsat eşitsizliğinin azaltılması için de çalışarak çocukların ve gençlerin eğitim yolculuğuna katkı sağlıyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.