Klan Yapım “Şeflerin Şefi” filminin çalışanlarına sözünü tutmadı

Klan yapım şirketinin yapımcılığını üstlendiği yönetmenliğini Ahmet Kapucu’nun yaptığı Şeflerin Şefi film setinde çalışanlara ücretler verilmedi.

Yardımcı yönetmen Berat Şahin, 2 kaşe anlaşma yaptıklarını ancak ikinci kaşenin ödenmediği gibi kendilerine baskı uygulandığını belirtti. DİSK’e bağlı Sine-Sen ise yaptığı açıklamada “Sendika olarak işçilerin yasal haklarının savunucusu ve sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Yapımcının FOX TV ye çektiğini söylediği

Şeflerin Şefi film setinde yardımcı yönetmenlik yapan Berat Şahin süreci şu şekilde anlattı: “Klan film diye bir yapım şirketiyle 19 Aralık-4 Ocak tarihleri arasında bir televizyon filminde çalıştık. Yalnız ekibin ilk kaşeden sonra diğer kaşeleri ödenmedi. 2 kaşemiz vardı birini aldık birini alamadık. İşten çıkarılan arkadaşlarımız da oldu. Bizimle iletişim kurulacağı söylendi, whatsApp grupları kurduk. Verilen tarihlerde eksik, saçma iletişimler yaşadık. Kaşelerimizin 1 buçuk aydan beri ödenmeme durumu var. Biraz araştırıp FOX TV ile görüştüğümüzde ise aldığımız cevap; Biz böyle bir yapım şirketi ile böyle bir proje konusunda anlaşmadık cevabıydı.”

Yapımcılara bizleri karaladılar

Ücretlerin ödenmemesi dışında da sorular yaşadıklarını aktaran Şahin: “Ücretlerin ödenmemesiyle başlayan süreç insanlara hakarete, tehdide varan bir yöne doğru evrildi. Sektörde bu gibi durumlar zaten yaşanır ama bu denlisini yaşamamıştım. Başka yapım şirketlerine bizimle ilgili olumsuz görüşler verildi. Sektörde bizi tanımayan insanlara karşı bizi karalamaya çalıştı. Sanat yönetmeninden setteki arkadaşlara kadar her gittiği yapımcıya bizi karaladı” dedi.

Klan Yapım şirketinin Fanatik yapım için çalıştığını, Fanatik Yapım’ın ise bu olaydan sonra Klan yapım ile ilişkilerini kestiğini belirten Şahin durumu şöyle özetledi: “Klan Yapım, Fanatik Yapım için çalışıyor. Bu olaydan sonra ben Fanatik Yapım ile görüştüm. Onlar gerekli olan ödemenin Klan Yapım’a yapıldığını belirttiler. Ardından da bu durumu kabul edemeyeceklerini belirterek çalıştıkları şirketler içerisinden yasal olarak Klan Yapım şirketinin amblemini çıkarttıklarını belirttiler.”

Berat Şahin, haksızlığın giderilmesi için sendikayla hareket edeceklerini, sendika ile daha önce başka bir sette yaşanan haksızlıkları giderdiklerini belirtti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.