Kimpur ihracatını Yüzde 48,9 artırarak TİM’in ilk 1000 İhracatçı Listesi’nde 71 basamak birden yükseldi!

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticisi Kimpur, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) her yıl açıkladığı “Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçı Firması Araştırması – 2021” listesinde 71 basamak birden yükseldi. Ar-Ge yatırımlarıyla müşterilerine özel çözümler üreten Kimpur, bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 48,9 artırmasıyla dikkat çekti.

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur, TİM tarafından yayınlanan Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı listesinde bu yıl da yerini aldı.2016 yılından bu yana araştırmaya katılım sağlayan Kimpur, 2020 yılına göre 71 basamak yükseldi; genel sıralamada 568’inci, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektöründe ise 55’inci sıraya yerleşerek başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Kimpur Ceo’su Cavidan Karaca konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, kimya sektörü 2021 yılında en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu. 45’ten fazla ülkeye ihracat yapan bir kimya sanayi şirketi olarak sektörümüze öncülük ediyoruz. Böylesine önemli listelerde kayda değer başarı elde etmekten ve bu başarılarımızın ödüllerle taçlandırılmasından oldukça mutluyuz.”

Son birkaç yıldır pandemi ve beraberindeki küresel zorluklara rağmen 2021’de yaptıkları ihracatı yaklaşık yüzde 49 artırdıklarını vurgulayan Karaca, “Yaptığımız yatırımlarla ve rekabet avantajı sunan Ar-Ge projelerimizle ihracat odaklı büyümemizi arttırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Ürünlerinin yüzde 30’una yakınını 45’ten fazla ülkeye ihraç eden Kimpur, bu yıl yaptığı yurt dışı yatırımları, stratejik iş birlikleri ve Ar-Ge projeleri kapsamında geliştirdiği yüksek katma değerli ürünleri ile mevcut ihracat oranını daha da yukarılara taşımayı hedefliyor. Nisan ayında İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) tarafından açıklanan verilere göre Plastik Hammadde İhracatı Kategorisinde ilk 10 firma arasına yerleşen Kimpur, geçtiğimiz nisan ayında Letonya’da yerleşik Kimpur Europe firmasının yüzde 75’ini satın almış ve Avrupa pazarında da büyümeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.