Kellik tarih oluyor! 20 yılın klişe haberi!

Bilim insanların yapay zeka kullanarak geliştirdiği kafa bandı, dökülen saçları geri getirmeye yardımcı oluyor. Farelerde olumlu sonuç veren bant, insan cildinde de zayıflayan saç köklerini güçlendirmeyi başardı.

ABD’de saç dökülmesine karşı geliştirilen kafa bandının, kullanımdan sonraki 13 gün içinde saçların yenilenmesine yardımcı olduğu kesinleşti.

Amerikan Kimya Topluluğu tarafından çıkarılan aylık hakemli bilimsel dergi Nano Letters’da yayınlanan makaleye göre, bantlarla test edilen fareler, testosteron ya da saç dökülmesini önleyici ürünlerde kullanılan kimyasal minoksidil ile tedavi edilen diğer farelerden daha etkili bir şekilde kalın saç tellerine yeniden kavuştu.

blank

İNSANLARDA DA OLUMLU SONUÇLAR VERDİ
Saç dökülme sorunu olan insanların saç folikülleri çeşitli nedenlerle zarar görebilir. Uzmanlara göre bu faktörler arasında erkek cinsiyet hormonlarının dengesizliği ve iltihaplanma yer alıyor.

Bu faktörler aynı anda devreye girdiğinde ise normal şartlar altında bunları kontrol altında tutan antioksidan enzimler işlevini yitirebiliyor.

Bu enzimlerden biri de ‘süperoksit dismutaz’ olarak adlandırılıyor. Araştırmacılar kısa bir süre önce bu enzimin, ‘nanozim’ adını verdikleri bir taklidini yaratıp 91 farklı kombinasyonla test etti.

Testler esas olarak fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da, insan cildi üzerinde yapılan ilk testler olumlu sonuçlar verdi.

YAPAY ZEKA KULLANILDI
Araştırmanın yazarlarından, Çin’deki Qingdao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Lina Wang konuya ilişkin demecinde, “Saç dökülmesi pek çok erkek ve kadın için istenmeyen bir durumdur ve kişinin saç şekli, genellikle kendine olan güveniyle yakından ilişkilidir.

Bazı insanlar bunu kabullenirken, bazıları da dökülen saç tellerinin yeniden çıkmasını diliyor. Bizler de bu noktada, kafa derisinde kelliğe neden olan reaktif oksijen türlerini nötralize edebilecek bileşikleri öngörebilmek için yapay zeka kullandık” diye konuştu.

DÜNYANIN EN ÇOK KEL OLAN ÜLKESİ BELLİ OLDU
Dünya genelinde 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Çek Cumhuriyeti’ndeki erkeklerin yüzde 43’ü kel. Çekler, bu oranla ‘Dünya Kellik Ligi’nde ilk sırada yer alıyor.

Kellik sıralamasında İspanya yüzde 42 ile ikinci, Almanya da yüzde 41 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.