KEGM Genel Müdürü: İş ilanına çıktık başvuru olmadı

Aylık 81 bin TL ödeyerek geçici istihdam edilen bilişim uzmanları için KEGM’den ilginç savunma:

İş ilanına çıktık başvuru olmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in daha önce gündeme getirdiği Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM)’ne aylık 81 bin TL ödenerek geçici olarak alınan biri tarım lisesi mezunu diğeri bilgisayar ön lisans mezunu iki uzmanın alınması KİT Üst Komisyon Toplantısı’nda da tartışıldı.

Komisyonun iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarım lisesi mezunu için aylık 26 bin, ön lisans mezunu için ise aylık 54 bin TL ödenerek istihdam edilen kişilerin yerine kuruma daimi personel alınması noktasında birleşirken, binlerce yazılımcının işsiz olduğu bu süreçte KEGM Genel Müdürü’nün konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şaşırttı.

KİT Komisyonu üyesi Milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan KEGM Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, liyakatsız oldukları halde oldukça yüksek meblağlar ödenerek istihdam edilen iki bilişimci hakkında, “TÜRKSAT’tan aldığımız hizmetle ilgili yine söylemek isterim ki biz 2 yazılım mühendisi ilanına bu işten önce çıkmıştık, şartları sağlayan hiçbir kimsenin başvurusu İŞKUR’dan bize düşmedi” dedi.

“MAAŞLAR DÜŞÜK GELDİĞİ İÇİN BAŞVURU OLMADI”

Çıktıkları iş ilanına başvuru olmadığı için aylık 81 bin TL ödeyerek TÜRKSAT aracılığıyla hizmet satın aldıkları savunması getiren Ünüvar, şunları söyledi:

“İstihdam konusunda yazılımcıların devletten alınan maaşlarla ilgili sıkıntıları var; kaliteli adam bulmak için ciddi maaş vermeniz gerekiyor iyi bir yazılımcı istiyorsanız. Bize başvuru olmadı. Ayrıca, yanlış bilmiyorsam, genel idareye bağlı kurumlarda bir mühendisin aldığı maaşın 10 katına kadar maaş verebiliyorsunuz ancak KİT’ler buna dâhil değil. Dolayısıyla, maaş konusunda yazılımcılarla ilgili sıkıntımız var. Devamında, aldığımız hizmet Türkiye’de –tekrar ediyorum- e-devlet altyapısını kurmuş olan TÜRKSAT’tan alınan bir hizmet idi. İlgili kişi de beş ay süresinde hizmetini bitirdi, devamında da haziran ayı itibarıyla da TÜRKSAT’la yaptığımız sözleşme sona ermektedir. Tekrar ediyorum, TÜRKSAT dışında kimseye veya herhangi bir kişiye para ödenmemiştir, şirketimizden TÜRKSAT’a bu para ödenmiştir bu hizmetin karşılığı olarak. Bundan sonraki süreçte de tabiiki sayın vekillerin önerileri dikkate alınacak, Sayıştayın önerisi doğrultusunda da hareket edilecek.”

SERTEL: LİYAKATLI İNSANLARI İSTİHDAM EDİN

Konuyla ilgili eleştirilerini Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT ÜST Komisyon Toplantısı’nda da sıralayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise şunları söyledi:

“Bu tarım lisesinden geçici olarak aldığınız arkadaş için TÜRKSAT’a aylık 26 bin lira para ödemiştiniz. Oysaki yazılım mühendislerinden ya da bilgisayar mühendisliği okullarından mezun olan arkadaşların, kardeşlerimizin size bunun dörtte 1 rakamına, 8-10 bin lira maaşla hizmet verebileceği gerçeği ortadayken Kurumun parasının başka bir şirket üzerinden böylesine harcanmasının hiç doğru olmadığını ifade etmiştik. İki yıllık mezun arkadaşa da -çalıştığı alandaki sertifikaları da var, biliyoruz ama- ona da 54 bin lira ödüyorsunuz ayda, 54 bin TL. Kıyı Emniyetinin bu konuda derhâl işlem yapıp sözleşme varsa aradaki sözleşmeyi feshederek kendi bünyesi içerisine alacağı bilgisayar mühendislerini, yazılım mühendislerini aynı zamanda mali faturalandırma ve harcamalar noktasında bilgi işlemde de çok rahatlıkla kullanabileceğiniz kendi elemanınıza sahip olmanızın doğru olduğunu söylemiştik. Yani TÜRKSAT’a siz bildirmişsiniz, liyakatli, eğitimli yazılımcı istemişsiniz; onlar da ‘Bizim elimizde bu yok, liyakatli bir yazılımcı, bilgisayarcı yok, öyleyse size tarım lisesi mezunu verelim.’ ‘Tamam, o da olur, tarım lisesi mezunu, onu aldık.’ Böyle bir anlayışı kabul etmek mümkün değil. Kıyı Emniyetine liyakatli ve sınavla bilgisayar, yazılım mühendislerini alın.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.