Keçiören’de Hünkar Hacı Bektaş Veli Anıldı, Alevilik Anlatıldı

Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma Programı ve Alevilik Belgeseli Özel Gösterimi’ ilçedeki Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Anma programında Keçiören Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Alevilik’ belgeselinin gösterimi yapılırken, Seyyid Hacı Ali Turabi Derneği Üyeleri tarafından semah dönüldü. Akademisyen-Sanatçı Armağan Coşkun’un da sahne aldığı akşamda birbirinden güzel eserlerle salondakilere manevi duyguları derinden hissettiren bir akşam yaşatıldı. Programın sonunda aşure ikramında da bulunuldu.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, “Hocalarımız Hünkâr Hacı Bektaş Veli ve aşure ile ilgili yürek sözlerini çattılar. Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi anlama ve anlatmayla ilgili 17’nci programımızı yapıyoruz. Açığını söylemek gerekirse birçok değerimizden haberdar değiliz. Sevgili Peygamber Efendimizin (SAV) torunlarıdır Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. Biri Peygamber Efendimizin sağ omzunda diğeri sol omzundadır. Hz. Ali (R.A.), Allah’ın aslanı, Peygamber Efendimizin damadıdır. Cennet müjdelenen 10 sahabemizden biridir. Kerbela hepimiz için felakettir. Kerbela’da şehit olan 72 ehlibeyti rahmet ve minnetle anıyoruz. Türk toplumunda Ali, Hüseyin, Hasan çoktur; Yezit’e lanet olsun, Yezit yoktur.” dedi.

Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Türk toplumunun önemli bir değeri olduğuna da değinen Altınok, “Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’nun Türkleşmesine önemli katkısı olmuştur. Hünkâr birçok şey söylemiştir ama temelinde sevgi, saygı ve hoşgörü vardır. ‘İncindiği halde incitmeyen merttir, yiğittir’ diyor. Değerlerimiz aynı, acılarımız aynı, kutsallarımız aynı. Bugün ‘kardeşler arasına nasıl fitne tohumları ekebiliriz’ derdindeler. Müslümansız bir Alevilik, Ali’siz bir Alevilik, Hüseyin’siz, Hasan’sız bir Alevi​lik imkânsız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ayrışmayı körüklemeye yönelik geçmişte yaşanan olaylara da atıfta bulunan Altınok konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çorum’da, Sivas’ta yaşanan acı olaylarda bizleri Alevi vatandaşlarımız üzerinden ayrıştırmak istediler. Ama Aleviler; devletine, milletine, ülkesine ve cumhuriyetine sonuna kadar bağlı kaldı. Hünkâr derdi ki, ‘Bunu yapan bizden değildir.’ Peki, ne diyor Hünkâr, ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım; gelin canlar bir olalım.’ Bizim tarihimize ve geçmişimize borcumuz var. Nereden geldik, kimlerin sayesinde geldik ve değerlerimiz nedir bilmeliyiz. Harbi konuşacağım. Alevilik nedir çoğumuz bilmiyoruz. Birçok şey söylenmiştir ama Alevilikte terbiye vardır, edep vardır. ‘İlla edep illa edep’ denmiştir. Cemevlerimizde edebin evidir. Sayısını ne kadar artırırsak bu edeple, bu terbiyeyle gençlerimizi yetiştirebiliriz. Yoksa yabancı istihbaratlar ülkemizde ‘Türkiye’yi nasıl Suriye yaparız, Türkiye’yi nasıl Irak yaparız, Türkiye’yi nasıl Yemen yaparız’ diye kol gezmeye devam eder.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Hüseyin Gazi Cemevi’ne yapmış olduğu ziyaretin birlik ve kardeşlik için önemli olduğuna da değinen Altınok, “Anadolu’muzun tapusu olan bir dağımız var Ankara’da. Hüseyin gazi türbemizin bulunduğu yer. Belki çoğumuz bilmiyoruz ki orada mübarek Hüseyin Gazi hazretleri var. Orası Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber toplumumuz tarafından daha da çok bilindi. Ben şahsen çok memnun oldum, mutlu oldum. Birliğimize fitne sokmaya çalışanlara güzel bir mesaj verildi. İnşallah birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz daim olsun. Cumhuriyetimizin, devletimizin kurucusu büyük komutan, büyük devlet adamı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Anma programına alevi dernekleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun her kesiminden yoğun bir katılım oldu. ​

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.