Karşıyaka’da Coşku Dolu ‘Uluslararası Karşıyaka Yörük Festivali’

Karşıyaka Belediyesi, Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu ve bağlı derneklerin iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Karşıyaka Yörük Festivali”nin ikinci günü de coşkuyla tamamlandı.

Çeşitli etkinliklerle ilk günü geride bırakan Uluslararası Karşıyaka Yörük Festivali’nin ikinci gün programı, Karşıyaka Çarşı Korteji ile başladı. Karşıyaka İZBAN Durağı önünde bir araya gelen katılımcılar davul zurna eşliğinde Karşıyaka İskele’ye kadar yürüdü, Karşıyakalılar alkışlarla korteje eşlik etti. Yürüyüş boyunca Yörükler, yöresel kıyafetleriyle harmandalı ve zeybek oynadı.

GELENEĞE ÖZGÜ ADETLER

Ardından festival katılımcıları etkinliğe ev sahipliği yapan Mavişehir Caher Dudayev Bulvarı Belediye Hizmet Alanı’nda bir araya geldi. Alanda kurulan 8 çadırda Yörükler ile özdeşleşmiş halı, çizme, yağlık gibi eşyaların ve diğer kültürel unsurların tanıtıldığı stantlar yer aldı. Ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın da katılımı ile Yörük adetlerine uygun olarak çadırdan kız alma yapıldı. Damat Kerimcan Kuşçu Yörük çadırına deve ile giderek, Buse Uysal’ı çadırdan gelenek göreneklere uygun şekilde aldı. Yörük kültürüne ait lezzetlerden birisi olan keşkek dövülerek, gelen misafirlere dağıtıldı. Şölen havasında geçen festivalde, türküler hiç susmadı, halk gösterileri ara vermeden devam etti.

“ANADOLUNUN AYDINLANMASININ SİMGESİ YÖRÜKLER”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, festivalde yaptığı konuşmada şu ifadeler yer verdi: “Kültürüyle, türküsüyle, aşıyla ve işiyle tarih boyunca gösterdiği onurlu duruşlarıyla, Anadolu aydınlanmasının simgesine dönüşen Yörüklere selam olsun. Tarih boyunca bu coğrafyada doğada barışık, insanla dost olarak konar göçer olarak yaşadı bu Yörükler. Geleneğimizin temel taşı oldular. Büyük mücadelede yürüyüşümüze esin kaynağı oldular. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya hazırlanırken, bütün bunları hatırlamak ve hatırlatmakla görevliyiz. Bu topraklarda kültür ve uygarlık varsa bunun en önemli beslenme kaynağı Yörüklerdir. Karşıyaka’nın insana, doğaya, tarihe ve yarınlara dair duruşunu bir kez daha göstereceğiz. Atalarımızın bıraktığı mirasa yılmadan sahip çıkacağız. Yaptığımız etkinliğe emek veren dernek başkanlarımızı kutluyorum, herkese çok teşekkür ediyorum.” Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmet İlhan, yapılan organizasyon için Karşıyaka Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a teşekkür etti.

“YÖRÜKLER ÜLKENİN ANA DAMARIDIR”

Festivale katılan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel ise Yörüklerin Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak “Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü anımsatmak istiyorum. Atatürk diyor ki, ‘Yörüklerden sanatçı çıkar, sporcu çıkar, edebiyatçı çıkar, müzisyen çıkar da bir tek vatan haini çıkmaz.’ Vatanın bölünmez bütünlüğü içerisinde şanlı Türk Bayrağı’mızın altında Türkiye’nin bu topraklarını canından, kanından fazla çok seven kıymetli insanlardır. Haram yemezler, başkasının hakkına da el uzatmazlar, bir lokma ekmeğini de bölüp kendi çadırında, hanesinde diğer insanlarla paylaşırlar. Ülkenin ana damarıdır. Hak arayışları, güven, dürüstlük Yörüklerde vardır” şeklinde konuştu.

Festival; sunucu Sebile Eke ile sanatçılar Fatma Meşe Öz, Feyzi Önder, Zeynep İlhan, Hasan Başkaya ve Neslihan Yılmaz Ören’in sahne aldığı muhteşem bir müzik ziyafeti ile devam etti. Vatandaşlar konserde doyasıya eğlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.