Kahve atıkları yakıt oluyor

Dünya genelinde kentler, artık çevreci çözümler arayışında. Son örnek Londra’dan, İngiltere’nin başkentinde otobüslerin bir bölümünde yakıt olarak kahve atıkları kullanılacak.

İngiltere’de otobüsler için alternatif bir yakıt bulundu: kahve atıkları. Kahve yağı içeren bu yeni biyoyakıt, Londra’da belediye otobüslerinde kullanılacak.

Üstelik bu yakıtları kullanabilmeleri için otobüsleri yenilemeye gerek olmayacak. İki firma, şimdiye kadar bir otobüsün bir yıllık ihtiyacını karşılayabilecek kadar kahve yağı üretti.

Londralıların günde en az iki fincan kahve tükettikleri dikkate alındığında kahve yağının üretimi konusunda hiçbir güçlük yaşanmayacağına dikkat çekiliyor. İngiltere’de yılda 200 bin ton kahve attığı çıkıyor.

Peki kahve atıklarından yapılan bu biyoyakıt nasıl üretiliyor? Kahve zincirleri ve fabrikalardan toplanan atıklar önce kurutuluyor. Ardından kahve yağı çıkarılabilmesi için işlemden geçiriliyor. Kahve yağı, mineral dizelle karıştırılarak yakıta dönüştürülüyor.

Londralı yetkililer, atıkların, yakıt olarak kullanılmasıyla sınırsız bir kaynak sağlanabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.