Kadınlar yaşlandıkça cinselliğe olan ilgileri azalıyor mu?

Kuzey Amerika Menopoz Topluluğu’nun yıllık toplantısında sunulan araştırma sonuçlarının kadınların yaşlandıkça cinsel isteklerinin azaldığına dair inanışın yanlış olduğunu gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen araştırma 15 yıl süresince 3 bin 200 kadın üzerinde yürütüldü.

Araştırmada katılımcıların çoğunun yaş almalarına rağmen cinsel hayata büyük değer verdiğinin görüldüğünü ve bunun anormal olmadığını belirten ekip lideri Doçent Doktor Holly Thomas, kadınların partnerleriyle açıkça konuşabiliyor olmalarının önemini vurguladı.

Geçmişteki birçok çalışmanın kadınların yaş ilerledikçe cinselliğe olan ilgilerinin azaldığını gösterdiğini belirten Thomas, bu durumun araştırma sırasında hastalarından edindiği bilgilerle örtüşmediğini belirtti.

Orta yaşta cinsellik ne kadar önemli?

Amerikan toplumunda kadınların sağlığıyla ilgili kapsamlı bir saha çalışmasında elde edilen verileri analiz eden araştırmaya göre, cinselliğe atfedilen önem açısından kadınların hisleri üç farklı grupta toplanıyor.

Buna göre ilk gruptaki kadınlar geleneksel düşünce biçimi doğrultusunda kadınların yaş ilerledikçe cinsel isteklerinin azaldığı görüşünde. Bu gruptaki kadınlar, katılımcıların yüzde 28’lik bölümünü oluşturuyor.

Yüzde 27’lik ikinci grubun cinsellikle ilgili yaklaşımı ise ilk grubun tam tersi yönünde. Bu gruptaki kadınların geleneksel inanışın aksine cinsel isteklerinin azalmadığı, cinselliğin 40’lı, 50’li ve 60’lı yaşlarında da önemini koruduğu anlaşıldı.

Bu bulguyu değerlendiren Kuzey Amerika Menopoz Topluluğu’nun tıbbi direktörlerinden Dr Stephanie Faubion cinsel hayatın her yaşta farklı özellikleri olduğunu vurguluyor. Faubion’a göre 20’li yaşların 40’lı yaşlara, 40’lı yaşların 60’lı yaşlara, 60’lı yaşların ise 80’li yaşlara benzemese de, sağlıklı bir ilişki içinde cinselliğin de yerini koruduğu görüldü.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.