İzmirli Sanatçılardan Barış Günü’ne Farklı Bir Kutlama

Türkiye’de ilk defa 21 Eylül Dünya Barış Günü, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği öncülüğünde farklı kutlanacak. İzmirli sanatçılar Hasan Tahsin’in anıtı önünde buluşacak

21 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında İzmirli sanatçılar Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşununu sıkan, ilk şehidimiz Hasan Tahsin’in anıtı önünde buluşacak. Türkiye de ilk defa 21 Eylül Dünya Barış Günü farklı kutlanacak. Merkezi İzmir’de olan ve 35 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB ) öncülüğünde; Afrotürk Derneği’nin ritm grubu, Sokak Sanatları Atölyesinden canlı heykeller ile Maskizm masklı canlı performanslar, Karşıyaka Kültür ve Sanat Derneği’nden dans gösteri grupları, barış şiirleri okuyacak olan İzmirli şairler, İzmir Müzisyenler Derneği müzisyenleri ve Düş Gezginleri Müzik Yayın Organizasyon Grubu’nun katılımı ile Türkiye de ilk defa 21 Eylül Dünya Barış Günü farklı kutlanacak.

Etkinlik ile ilgili açıklama yapan UASB Derneği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, bu yıl ilk defa Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Sanatın değişik disiplinlerinden kurum ve kuruluşlara bağlı sanatçıların dayanışması ile ilk şehidimiz Hasan Tahsin anıtı önünde saygı duruşundan bulunacağız. Zeybek oyunu ile başlayacak etkinlik, Afrotürk Derneği’nin ritim grubu ile İzmir Müzisyenler Derneği’nden sanatçılar, Sokak Sanatları Atölyesi ve Maskizm masklı performansları, İzmirli şairlerden barış şiirleri ile sürecek. Bütün sanatçılar Fener Alayı disiplininde Cumhuriyet Meydanı’ndan Kıbrıs Şehitler Caddesi Sevinç Pastanesi önünde sunumlarını bitirecek. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı olması sebebiyle; yalnızca 15 Mayıslarda İzmir’in işgali sırasında anımsanan ilk şehidimiz Hasan Tahsin, şimdiden sonra Dünya Barış Günün’de de anılacak.”

HALKIMIZ DAVETLİDİR

UASB Derneği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, özellikle son yıllarda savaş çığırtkanlığı yapan Yunanistan’ın ve arkalarındaki Amerika, Fransa gibi emperyal güçlerin savaş hazırlıklarını protesto edeceklerini, dünyanın neresinde olursa olsun savaşa karşı çıkacaklarını, barışın yaygınlığı ve savunusu için sanatçılar olarak misyon yüklendiklerini ifade etti. UASB Derneği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, Dünya Barış Günü’nü de kapsayan bir süreç içinde Akdeniz’de sürekli silah yığınağı yapılarak cephaneye çevrildiğini, bu gelişmeleri protesto ettiklerini söyledi. Barış için şimdi ve her zaman alanlarda olacaklarını, savaş kışkırtıcılığını yapan Yunanistan’ı uyardıklarını, önümüzdeki günlerde komşu Yunanistan’ın aktivist sanatçılarına mektup yazacaklarını, bu mektubu da kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı. UASB Derneği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, “Türkiye de ilk defa gerçekleştirilecek olan 21 Eylül Çarşamba günü Dünya Barış Günü kutlamaları için Konak Meydanı’ndaki Hasan Tahsin anıtının önünde saat 19.19’da başlayacak buluşmaya bütün halkımız davetlidir” diye çağrıda bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.