İzmir TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına Damgasını Vurdu

Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına yönelik ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Tübitak Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları’ açıklandı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler, bu yıl Tübitak Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçlarına damgasını vurdu.

30. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavına Türkiye genelinde 8 dalda 19062 öğrenci başvurdu. Yapılan değerlendirmelere göre 463 öğrencinin yaz okulu ve ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazandığı sınavda, İzmirli öğrenciler büyük başarılar elde etti. 30. Tübitak Bilim Olimpiyatlarında İzmir’den 67 öğrenci ikinci aşamaya geçti. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerin bu başarısı İzmir’i iller arasında ikinciliğe taşıdı. Sonuçlara göre İstanbul birinci olurken, İzmir ikinci, Ankara üçüncü, Kocaeli ise dördüncü oldu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Olimpiyatlarındaki başarısını her yıl arttırmaya devam ediyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin temel bilimler alanlarına ilgisini artırmak, öğrencilerin bilimsel düşünce sistemlerinin gelişmesine katkı sağlamak ve geleceğin bilim insanı adaylarını ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen ‘Bilim Olimpiyatları’na hazırlık çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Bu yıl açıklanan TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına göre İzmir Fen Lisesi, 30 öğrencisiyle büyük başarı gösterdi. İzmir Fen Lisesi, ikinci aşamaya en çok öğrenci gönderen okullar arasında Türkiye ikincisi oldu. Açıklanan sonuçlara göre 9 öğrenci Kimya alanında, 5 öğrenci Matematik alanında, 4 öğrenci Biyoloji alanında, 6 öğrenci Bilgisayar alanında, 4 öğrenci Fizik alanında, 2 öğrenci Astronomi alanında ikinci aşamaya geçti. Bu kapsamda Kocaeli birinci olurken, Şanlıurfa üçüncü, Ankara ise dördüncü oldu.

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında başarıya imza atan bir diğer okul da Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi oldu. Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinden 6 öğrenci ikinci aşamaya geçti. Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi ikinci aşamaya öğrenci gönderen Bilim Sanat Merkezleri arasında Türkiye ikinciliğini Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi ile paylaştı. Bilsem dağılımında İstanbul birinci oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.