İzmir Baba’ya Mezarı Başında Anma

Karşıyaka Belediyesi, 15 Ağustos 2021 tarihinde yaşama veda eden halkla ilişkiler duayeni, İzmir’in ve Karşıyaka’nın simge ismi Sancar Maruflu’yu unutmadı. ‘İzmir Baba’ lakabıyla tanınan Maruflu, ölümünün birinci yıl dönümünde Işıkkent Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Sancar Maruflu’nun aile üyeleri ve yakınlarının bulunduğu anma töreninde kendisinin İzmir’e gönül veren ve İzmir için daima çabalayan biri olduğu vurgulandı. Törende söz alan Sancar Maruflu’nun oğlu Cevat Ziya Maruflu babasının adını yaşatmak için çabalayan herkese teşekkür etti. Maruflu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Çok zor zamanlar geçirdik özellikle hastane evresi zor ve yorucuydu. Bir de böyle güzel bir insanı kaybetmek apayrı bir şey, hepimiz için zor oldu ama bu zor günlerde dostlarımız ve yakınlarımız yanımızda oldu. Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Dr. Cemil Tugay ve diğer belediye başkanlarımız anısını yaşatmak için Sancar Maruflu ismini sivil toplum kuruluşları yerleşkesine, festivallere, bilim merkezleri ve çeşitli yerlere vererek bizi mutlu ettiler. Bütün bunlar arasında bir yılı geride bıraktık ve bugün burada olan herkese ayrıca teşekkür ederim.”

TUGAY: “ONU İZMİR’İN KEDİLERİ BİLE TANIR”

Sancar Maruflu’nun İzmir ile özdeşleşen çok önemli bir değer olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise şöyle konuştu: “Bugün burada olan ve ona vefasını yerine getiren herkese çok teşekkür ediyorum. Vefanın gerçekten en büyük temsilcisiydi İzmir’de. ‘Sancar Maruflu’yu tanıtın’ deseler ‘çalışkan, üretken, iyi kalpli, vefalı, İzmir’i çok seven, İzmirlileri çok seven bir insandı ve gerçek bir Kaf Sin Kaf’lıydı’ deriz. Herkese İzmir Baba denmiyor, ‘Onu İzmir’in bütün kedileri bile tanır’ denmiyor. ‘İzmir’de hangi taşı kaldırsanız altından Sancar Maruflu çıkar’ da denmiyor. Onun kaybıyla birlikte yeri doldurulamayacak bir boşluk oluştuğunu ben görüyorum. En önemli çağrımız bu olmalı, bu boşlukları dolduracak şekilde İzmir’i, Karşıyaka’yı sevmeliyiz; vefalı olmayı bilmeliyiz, örnek olmalıyız. Onun gibi isimlerin unutulmaması için, ne anlama geldiğinin mutlaka hatırlanması için bir şeyler yapmalıyız. Sivil toplum yerleşkesini yapmaya başladığımızda Sancar Maruflu yaşıyordu, o zaman henüz bir isim düşünmemiştik. İzmir’de sivil toplum dediğiniz zaman ondan daha önce akla gelen bir isim yoktur. Yönetici olarak görev aldığında bile İzmir’in sivil toplum dinamiğine hizmet etmiş bir insandır. O nedenle başka bir isim düşünülemezdi. Bugün orada isminin olması, bir görevi yerine getirmiş olmak bizi mutlu ediyor ama bir taraftan da bazı eksiklerin halen doldurulamamış olduğunu görmekten dolayı da üzüntü hissettiriyor.”

“ONU ANLATMALIYIZ”

Sancar Maruflu ismini ve değerlerini yaşatmak için çaba göstermek gerektiğini vurgulayan Başkan Tugay, konuşmasına şöyle devam etti: “Sancar Maruflu’yu birçok nedenle çok büyük bir saygıyla hep hatırlıyorum ama benim yüreğimi titreten tarafı gerçek bir Kaf Sin Kaf’lı olmasıdır. Doğduğu günden, son nefesine kadar yüreği en çok Karşıyaka için çarpmış ama İzmir’in bütün değerleri için de mücadele etmiş bir insandı. Buraya geldiğimde Ayla Hanım’ın adını gördüğümde onun cenazesindeki halini, o gün ne kadar üzüldüğünü hatırladım. Şu an için beni teselli eden tek şey burada birlikte huzur içerisinde uyuduklarını görüyor olmam. Yürekten bütün dualarımız onun için, Allah mekanını cennette kılsın ve gerçekten cennetin en güzel yerinde olsun. Hepimizde emeği var, o yüzden hakkı ödenmez. Biz elimizden geldiğince, bize miras bıraktığı değerlere sahip çıkmak için çaba göstereceğiz. Sancar Maruflu’yu tanımayan, gazetedeki haberlerinden, sosyal medyadaki yazılarından tanıyan insanlara da aslında ne için mücadele ettiğini anlatmak hepimizin ayrı ayrı görevi diye düşünüyorum. Bu sadece senede bir gün bir anma etkinliği ile olmamalı, biz bir hikaye öykü yarışması düzenledik onun adına. Bunun gibi her fırsatta bir şeyler yapmalıyız, Kaf Sin Kaf’lı yönünü de insanlara anlatarak, çaba içinde olmalıyız. Ona ben de bir kardeşi olarak, bir Karşıyakalı olarak teşekkür ediyorum. Onu seven herkese de çok teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.”

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Diker de kendisinin Sancar Maruflu’dan çok şey öğrendiğini belirterek, “Akdeniz Oyunları’nda benim elimden tuttu ve orada ben de görev aldım. 1972 yılında da Karşıyaka Halkevi’nde başkanlığımı yapmaya başladı. Yani ben de onun yetiştirdiği insanlardan biriyim, ışıklar içinde uyusun. Sancar ağabey hastayken, tedavisi devam ederken bile yatağından kalkıp etkinliklere katıldı, yerinde hiç durmadı; biz de onun durmasına izin vermedik. Keşke yanımızda olsaydı, aramızda bulunabilseydi; mekanı cennet olsun” dedi.

GAPPİ: “İNSANA DEĞER VERİRDİ”

Maruflu’nun her şeyden önce insana değer veren biri olduğunu dile getiren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Mesleğimin başlarındayken bir toplantıya gittim, o zaman editördüm; herkes söz aldı ve Sancar Ağabey benim de konuşmamı istedi. O herkesin konuşmasını, fikirlerini ifade etmesini isterdi ve insana değer verirdi. Onun fedakarlığı, insan sevgisi ve vefası çok önemliydi; o hiçbir zaman yanar döner bir insan olmadı, her zaman ne ise oydu. Ona İzmir İktisat Kongresi ile ilgili bir sözüm vardı, onu mutlaka tutacağız, hazırlıklarımız hala devam ediyor ve o kongredeki oturumlardan birinin adı mutlaka ‘Sancar Maruflu’ olacak. O benim arkamda dimdik durdu, ona çok teşekkür ederim; bizi bir yerlerden izlediğine eminim; keşke burada olsaydı da o da görebilseydi. Mekanı cennet olsun, bu dünyadaki görevini layıkıyla yapmanın huzuru içinde uyusun.”

Konak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yunak da Sancar Maruflu’yu tanıdığı için çok mutlu olduğunu vurguladı.

“ONA BÜYÜKLÜK YAKIŞTI”

İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği Başkanı Bülent Tokalıoğlu da, “1971 yılı, Akdeniz Oyunları sayesinde Sancar Maruflu’yu tanıdım ve o günden sonra dostluğumuz hiç bozulmadı. Onunla ilgili konuşurken İngiliz şair William Shakespeare’in bir sözünü söylemek isterim: ‘Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğü kazanır, bazılarına da büyüklük yakıştırılır.’ İşte Sancar’a büyüklük yakıştırıldı ve İzmir Baba olarak hayata veda etti. Mekanı cennet olsun, huzur içinde uyusun” diye konuştu.

Karşıyaka Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Atakan Karakaplan da Maruflu’yu rahmetle andığını belirtirken, “Ruhu şad olsun” dedi. Maruflu ile bir dönem beraber çalışan Ahmet Gülçağ da şöyle konuştu: “Ben de Sancar Ağabey ile birlikte çalışma fırsatı buldum, gerçekten kendisi halkla ilişkiler mesleğinin duayeniydi. Bana çok fazla şey öğretti, hayatıma çok fazla katkısı oldu. O kent belleğine bir şeyler kazımak için her zaman mücadele etti ve yapıcı bir gücü vardı, hep pozitifti. Ben onunla çalışmaktan, onun dirsek arkadaşı olmaktan gurur duyuyorum. Burada olan herkese teşekkür ediyorum; Sancar Ağabeyimizin mekanı cennet olsun.”

Karşıyaka’nın bir başka tanınmış ismi Sadri İşçimenler de konuşmasında Maruflu’nun İzmir sevgisine dikkat çekti.

YÜKSEL: “O BİR HAYAT ARMAĞAN ETTİ BİZE”

Gazeteci, şair, yazar Okan Yüksel ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Hayatın her alanında mücadele eden ve bir tane bile düşmanı olmayan, sevdalar içinde yaşayan bir insandı. Folklor derdin o çıkardı, atletizm, yüzme derdin o çıkardı. Hayat varsa biliyoruz ki ölüm de var ama bütün mesele hayatı adam gibi yaşamak; onurlu, erdemli yaşamak, halkına insanlarına toprağına çevreye yararlı katılımlarda, etkilerde bulunarak yaşamak. Ölüm son söz değildir, yorgunluk gidermektir sadece, Sancar bir hayat armağan etti Karşıyaka’ya, bir hayat armağan etti Altınordu’ya, Basmane’ye, İzmir’e, Türkiye’ye ve Sancar ölümsüzlüğünü kendi yarattı, kendi destanını yazdı ve kendi destanıyla bizlere veda etti. Seviyoruz seni Sancar, merhaba.”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Atilla Baysak da, “Zaman çok çabuk akıp geçiyor, Sancar Maruflu ile sohbetlerimiz, bana nasihatleri, o tatlı gülüşü her zamanki centilmenliği, beyefendiliği hiçbir zaman aklımdan çıkmayacak. İzmir çok büyük bir değerini yitirdi. Mekanı cennet olsun. Kendisini özlemle, hasretle anıyoruz ve arıyoruz” dedi.

Vefa deyince akla Maruflu’nun geldiğini belirten 1912 Karşıyaka Derneği Başkan Yardımcısı Semih Türetken de, “Sancar Maruflu deyince, hem İzmir’i hem Karşıyaka’yı hem onsuz geçen günleri çok özlüyoruz, anıyoruz. Babamla çok derin bir zeminde görüştükleri ve her zaman beraber olduklarını, haftada birkaç defa devamlı irtibat halinde olduklarını biliyorum. İzmir, Karşıyaka, vefa deyince Sancar Maruflu her zaman gönüllerde yaşayacak. Ama her türlü yaptığımız etkinlikte de onu mutlaka rahmetle hatırlayacağız ve İzmir onun gibi evladını hiçbir zaman unutmayacak” diye konuştu.

Anma töreni akşam saat 19.12’de Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinlikler ile devam edecek. Maruflu’nun hayatına dair, Vehbi Moğol’un katkılarıyla hazırlanan slayt gösterisi sunulacak. Ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Sancar Maruflu’nun oğlu Cevat Ziya Maruflu ile Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Uğur Oral açılış konuşmalarını yapacak. Uğur Oral, kaleme aldığı “İzmir Baba Sancar Maruflu” başlıklı kitabı üzerine bir söyleşi de gerçekleştirecek ve konuklar için kitabını imzalayacak. Ayrıca, etkinlik sırasında yerleşkenin fuaye alanında Sancar Maruflu’nun fotoğrafları sergilenecek. Tören, lokma ikramı ile sona erecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.