gazetemag tv

İzlanda isim kuralını ‘Angelina’ için bozdu

İzlanda, İskandinav gramer kuralları ve fonetiğine uymadığı için yasaklı isimler arasında olan Angelina’yı artık ailelerin çocuklarına koyabileceklerini açıkladı.

Eski İskandinav geleneklerini hala sürdüren ve geleneksel ses kurallarına uymayan isimlerin kullanılması yasak olan İzlanda, bu kuralı Angelina Jolie’nin isminin de içinde bulunduğu 9 isim için bozmaya karar verdi. İzlanda İsimlendirme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre artık İzlandalı aileler kız çocuklarına şimdiye kadar yasak olan Angelina, Luna, Eilif, Hofdis gibi isimleri; erkek çocuklarına ise Eyjar ve Kirangibi isimleri koyabilecek.

Sınırlı isim listesi

Nüfusu az bir ülke olan İzlanda’da çok kısıtlı bir isim listesi bulunuyor ve koyulacak isimlerin İzlanda İsimlendirme Kurumu tarafından onaylanması gerekiyor. İsimlerin İzlanda gelenek ve kültürünü yansıtması gerekiyor. Ancak bu kural son yıllarda İzlanda’da çok ‘ilkel’ bulunduğu için eleştiriliyor ve isimlendirme kurumunun da kaldırılması iin hükümet tarafından bir teklif getirilmiş durumda.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.