İsviçre’de geliştirilen ‘ötanazi kapsülü’ “Sarco” yakında kullanıma sunulacak

İsviçre’de geliştirilen ‘ötanazi kapsülü’ olan “Sarco”nun yakında kullanıma sunulacağı bildirildi. Bu kapsüle hayatına son vermesi planlanan ilk hasta ülkeye geldi. Yardımlı intihar uygulamalarının savunucusu olarak bilinen Dr. Philip Nitschke, kapsülün zehir kullanmadan belirtti.

İsviçre’de geliştirilen ‘ötanazi kapsülü’nün önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacağı duyuruldu. ‘Sarco’ adlı kapsül ile hayatına son vermesi beklenen ilk hastanın, ülkeye giriş yaptığı belirtildi. Kendisini, ‘yardımlı intihar uygulamalarının savunucusu’ olarak niteleyen Sarco’nun yaratıcısı Dr. Philip Nitschke, kapsülün ‘zehir olmadan çalıştığını’ dile getirdi.

blank

‘Sarco’ adlı kapsülü geliştiren Nitschke’nin anlattığına göre, ötanazi işlemi birkaç saniye içinde gerçekleşiyor. Ötanazi uygulamasını seçen hasta, kapsülün içerisine uzanıyor ve nitrojen gazının içeriye dolmasını tetiklemek için bir düğmeye basıyor. Nitschke’nin aktardığına göre, vücutta oksijen eksikliği (hipoksi) yaşanıyor ve yardımlı intihar uygulaması birkaç saniye içerisinde tamamlanıyor. Hasta ilk önce hipoksi nedeniyle bilincini kaybediyor ve ardından 30 saniye içinde yaşamını yitiriyor. Nitschke, “Panik yok, boğulma hissi yok” diyor.

Kapsül, spor arabayı andıran tasarımı nedeniyle ‘ötanazinin Tesla’sı’ olarak adlandırılıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.