İstihdamın önündeki engellere teknoloji eli değdi

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede 10 -16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Dünya Engelliler Haftası başladı. Engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik gibi temel haklarına odaklanan bu hafta, engelli vatandaşlarımızın istihdamına yönelik açıkları da bir kez daha gündeme getirdi. Adaylarla işverenleri bir araya getiren mobil uygulama 24 Saatte İş’in Kurucu Ortağı Mert Yıldız, platformda şu ana dek 18 binden fazla engelli çalışan adayına uygun 9 binden fazla ilan sunduklarını ifade ederek, ileri teknoloji tabanıyla geliştirilen araçların söz konusu açıkları kapatmanın etkin yollarından biri olduğunun anlaşılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Ağustos’ta yayınladığı Engelli ve Yaşlı İstatistik Bülteni’nde “Ulusal Engelli Veri Sistemi’nde yer alan engelli birey sayısının 2 milyon 511 bin 950 olduğu belirtiliyor. Ağır engeli olan kişi sayısı ise 775 bin 12 olarak raporlanmış. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de engelli bireylerin istihdama katılımını teşvik etmek amacıyla yapılan yasal düzenlemeler mevcut. İş Kanunu’na göre 50’den fazla çalışana sahip özel sektör işletmelerinin çalışanlarının en az 3’ünün engelli bir birey olması gerekiyor. Kamu sektöründe ise engelli kontenjanı en az 4 olarak belirlenmiş durumda. 2021 Haziran itibarıyla memur sayısı 4 milyon 834 bin 238. Engelli memurlara sağlanması gereken istihdam sayısı 193 bin 369 olmalıyken, 2021 Ağustos itibarıyla engelli memur sayısı 58 bin 520.

Rakamlar her 10 bin engelli bireyin yalnızca 2 tanesinin istihdam edilebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla engelli istihdamına ilişkin ihtiyaç analizlerinin yapılması, daha efektif politika önerilerinde bulunulması, devlet, STK’lar ve işverenlerin ortak çabalarının oluşması ve iş gücü piyasasındaki konumu üzerinde kritik bir etkiye sahip olan yeni teknolojilerin kullanılması gerekiyor. Bu teknolojik araçlardan biri de son yıllarda kullanımı giderek artan dijital kariyer platformları. Değişen dünyanın ihtiyaçlarını karşılayan, hızlı, verimli ve pratik bir işe alım yöntemi yaratan, eşitli ve kapsayıcı bir yaklaşımla işe alım süreçlerini dönüştüren bu platformların başını çeken 24 Saatte İş, geliştirdiği özel algoritmalarla engelli bireylerin kariyerlerini adımlama ve istihdama dahil olma sürecini kolaylaştırıyor.

Engelli bireylerin istihdamına yönelik farkındalıkların arttırılmasının, yeni nesil istihdam koşulları yaratılmasının ve çalışma alanlarında gösterdikleri başarıların öne çıkarılmasının ekonomik kalkınmayla doğrudan ilişkisi olduğunu söyleyen 24 Saatte İş Kurucu Ortağı Mert Yıldız, “İşgücü piyasasında engellilerin durumuna ilişkin net bir tablo oluşturmak için istatistiksel bilgi toplamak özellikle zor olsa da ortaya çıkan veriler ve uygulamamıza kayıtlı engelli çalışan adaylarıyla yaptığımız görüşmeler ışığında, engelli adaylarımızın iş bulabilmesinin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Bu dezavantajın aşılması gerekliliği ise tartışmaya kapalı bir konu. Bu bağlamda, kariyerlerini inşa etmek isteyen engelli bireyleri desteklemek, teknoloji altyapısıyla tasarlanmış hizmetler ve iş seçenekleri sunmak bizim için ayrıcalıklı bir noktada. Zira teknolojinin gücüyle geliştirilen araçların sadece istihdama değil, toplumun geliştirilmesi gereken tüm alanlarına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İş arama sürecinde eşitlikçi bir yapıda olan 24 Saatte İş uygulamasında veri temelli eşleştirme algoritması ile çalışıyoruz. Böylece şirketler ilan verirken “engelliye uygun” özelliğini seçerek o ilanın yalnızca engelli adaylara gösterilmesini sağlayabiliyor. Uygulamamıza kayıtlı 18 binden fazla engelli çalışan adayına şimdiye dek 9 binden fazla uygun ilan sunmuş durumdayız. Engelli adaylar 24 Saatte İş uygulamasında kendilerine uygun ve yakın lokasyonda bulunan ilanları görebiliyorlar. Bu sayede iş arama süreçleri kolaylaşıp, hızlanıyor. Teknolojinin gücüyle çalışan bir platform olarak tüm segmentlerimizde olduğu gibi bu alanda da iyileştirmelerimize devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.