İŞTE! Yeni çağın sağlık trendi: Online terapi

Psikolojik danışmanlık hizmetleri de teknolojiden nasibini alırken, yeni sağlık trendi online terapi, zaman ve mekandan bağımsız yaşamak isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor.

Sağlık alanında gerçekleşen yenilikler hastaların hayatını kolaylaştırıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli nedenlerle bir terapistle görüşemeyen birçok insan gittikçe yaygınlaşan ve sıklaşan bir biçimde online danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyor. Online terapi, internet sayesinde psikolojinin kapalı kaldığı alanı genişleterek danışmanlık hizmetinin daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor.

ZAMAN VE MEKANDAN BAĞIMSIZ TERAPİ

Kişinin kendisini tanıtmak zorunda olmaması, mekânsal ve zamansal özgürlük, kişilerin online terapiyi seçmesinde önem arz ediyor. Online terapiyi Türkiye’de ilk defa uygulayan uzmanlardan biri olan Dr. Meltem Kavcar Sırmalı, yöntemi “Psikoterapi ilişkisinin başlangıcından itibaren telefon, e-posta, bilgisayar ortamında karşılıklı görüşme (‘chat’), video konferans vb. ortamların kullanılması, psikoterapi ve psikolojik danışmanlık seanslarının internet üzerinden gerçekleştirildiği alternative bir psikoterapidir” şeklinde açıklıyor.

Sırmalı, yöntemi, sağlık engeli nedeniyle bulundukları yerden ayrılamayanların tercih ettiklerini belirtirken, yurt dışında yaşayan ancak kendi dillerinde danışabilecekleri bir terapiste ihtiyaç duyan yurttaşlarımızın da online terapiden yararlandıklarını ifade ediyor. Online terapi, kırsalda yaşayan, psikolojik danışmanlık hizmetlerin verildiği şehirlere uzak olanlar için de etkin çözüm sağlıyor. Yöntem, acil psikolojik destek almak isteyenler için de yardımcı olacak önemli bir araç olarak da ifade ediliyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.