İŞTE! Van Persie gerçeği! Barcelona’ya transfer olabilir mi?

İspanya ve Hollanda medyası birkaç gündür Barcelona’nın Fenerbahçeli Robin van Persie’yi istediğini yazıyor.

Fenerbahçe’de, yedek kaldığı için Teknik direktör Vitor Pereira ile sorun yaşayan Robin van Persie’ye dünya devi Barcelona’nın talip olduğu haberleri gündeme bomba gibi düştü.
Hollanda basını, ilk olarak İspanyol medyasında yer alan bu iddiayı bir adım öne götürerek, Van Persie ile Barcelona yetkililerinin ilk görüşmeyi yaptığını yazdı. Ülkenin en çok satılan gazetelerinden Algemeen Dagblad, Barça’nın yıldız oyuncuyu transfermek için çok kararlı olduğunu ifade etti. Gazete, teknik direktör Vitor Pereira ile yaşadığı problemin, Van Persie’nin transferini kolaylaştırıcı bir etken olduğunu da öne sürdü.
Ancak, İspanya ve Hollanda medyası bu olayda çok önemli bir detayı atlıyor. Dikkatlerden kaçan o ayrıntı Robin van Persie’nin Barcelona’ya transferini imkansız hale getiriyor. Neden böyle yazdığımızı hemen açıklayalım…

BARCELONA OCAK AYINDA TRANSFERE EN FAZLA 10 MİLYON EURO HARCAYABİLİR
UEFA’nın bu sezon sıkı biçimde uyguladığı Finansal Fair Play kuralları nedeniyle gelir-gider dengesini tutturmak zorunda olan Barcelona Kulübü, ocak ayındaki ara transfer döneminde 10 milyon Euro’nun üzerinde bir harcama yapamayacak.
Robin van Persie’nin 1 yıllık maliyeti ise bu rakamın çok üstünde.

İSPANYA’DA FUTBOLCULAR YÜZDE 43 GELİR VERGİSİ ÖDÜYOR
Fenerbahçe Kulübü Robin van Persie’nin transferi sonrası borsaya gönderdiği açıklamada, 3 yıllık sözleşme yapılan Hollandalı yıldıza her sezon için 4.9 milyon Euro garanti para ve maç başı 20 bin Euro ödeyeceğini bildirmişti.
Sarı lacivertli kulübün açıkladığı bu rakamlar net, yani bütün vergileri Fenerbahçe veriyor. Bilindiği üzere İspanya’da futbolcular yüzde 43 gelir vergisi ödüyor. Dolayısıyla Van Persie’nin Fenerbahçe’de kazandığı paraya ulaşabilmesi için Barcelona’dan yılda yaklaşık 9.5 milyon Euro alması gerekiyor. Bu rakamın üzerine bir de Fenerbahçe’nin isteyeceği bonservis ücretini de eklerseniz, Barcelona için Van Persie transferinin imkansız olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.Hürriyet

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.