İŞTE! Uber kurucusu Travis Kalanick’ten ilham verici 10 söz

Uber, San Francisco’da bundan altı yıl önce başladı. O zaman, UberCab adında küçük bir başlangıçtı.

Bugün Uber, 50 milyar dolara kadar çıkabilen küresel bir şirket. Şirketin yönetiminde Uber’in tartışmalı CEO’su ve kurucularından Travis Kalanick ise girişimcilik ekosisteminin en tanınan ve sıradışı isimlerinden biri.

Başarıları kadar skandallarıyla da gündeme gelen Kalanick bu skandallar sonucunda CEO’luk görevini bıraktı fakat ekosisteme katkı sunmaya devam ediyor.

İşte Travis Kalanick’ten ilham verici 10 söz:

1.

Kendinizle ve ilkelerinizle yüzleşmeye hazır olun. Ve müzakere yeteneğiniz üzerine odaklanın.

2.

Odaklı olun benim hayattaki politikam hep bu olmuştur. Harekete geçirici, ve odaklanmış olmak çok önemli. Her zaman en uygun fiyata en iyi hizmeti sunmayı düşündüm. Ve bu hizmet birileri için iyiyken birileri için kötü olmamalıydı. Herkes için iyi olmalıydı.

3.

Ben tutkulu bir girişimciyim. Tartışmaları, ateş toplarını ve yabani otları seviyorum yoluma çıkan engelleri aşmaya çalışmak beni daha mutlu kılıyor.

4.

Uber zerafetin üzerinde verimli bir deneyimdir. Sadece ulaşım hizmeti olarak düşünmeyin, neden ıPhone alıyoruz yada neden bir kahve zincirine gidiyoruz, Uber de hizmet ile birlikte bir deneyim onu ayrıcalıklı kılan da bu.

5.

Bazı girişimciler vardır yalnız kurt olarak tanınırlar ve işleri başlatıp yürüten isimler olurlar, muhtemelen ben o kategoriye giriyorum.

6.

Uber’in hükümetler ve sistemlerle sorunlar yaşamasını doğal buluyorum. Bugün farkediyoruz ki Uber yarattığı kimlik olarak aynı zamanda politik de bir varlık.

7.

Başarısızlık büyük bir momentum aşamasıdır, bu yüzden dipe düştüğünde, en dibe geri dönüp her şeyi daha güçlü bir momentumla yeniden başlatmalısın.

8.

Uber’den dolayı çok fazla yasal, siyasi kişilikle görüşmek zorunda kalıyoruz. Bazı senatörler, eyalet meclis üyeleri gerçekten harika insanlar. Ama birçoğuyla görüşmenin erken bitmesi için görüşme boyunca yakarıyorum, o kadar kötüler.

9.

Uber’in vizyonu beş dakikada istediğiniz hizmeti en üst kalitede almanızı sağlamak ve bu vizyonu ileriye taşımak, geliştirmek için de çalışıyor. Vizyon yenilenebilir bir olgu.

10.

Şirketi satmakla ilgili çok soru alıyorum ama bence bu aşık olduğu kadınla evli olan ve güzel bir ailesi olan bir adama bir sonraki eşinin kim olacağını sormakla eşdeğer. Bunlara cevap vermek bile saçma.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.