İŞTE! Son 125 yılın en iyi 5 kitabı

The New York Times, okuyucularından son 125 yılın en iyi kitaplarını seçmelerini istedi. Bunun ardından en çok oy alan 5 kitap açıklandı. Listenin birinci sırasında Harper Lee’nin ‘Bülbülü Öldürmek’ adlı eseri yer aldı.

The New York Times, kitap inceleme panelinin 125. yıl dönümünü vesilesiyle okuyucularından bu dönemde yayınlanan en iyi kitabı aday göstermelerini istedi. Ardından 67 ülkeden yanıtlar geldi. Kasım ayında 25 kitaplık bir kısa liste yayınlandı ve sonunda 200 bin kişinin oylamasının ardından en sevilen 5 kitap seçildi.

Okuyucuların en iyi olarak belirlediği 5 kitap şu şekilde:

1. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

2. Yüzük Kardeşliği – J.R.R. Tolkien

3. 1984 – George Orwell

4. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez

5. Sevile – Toni Morrison

Son 125 yılda en popüler yazarlar ise, her biri yedi kitabıyla aday gösterilen John Steinbeck, Ernest Hemingway ve William Faulkner oldu. Onların arkasından, her biri beş kitabıyla aday gösterilen James Baldwin, Margaret Atwood ve Virginia Woolf ve dört kitabıyla aday gösterilen Joan Didion geldi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.