İŞTE! Reina’daki hain saldırının tüm detayları

39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda ve sonrasında neler yaşandı?

İstanbul Ortaköy’den bir terör saldırısı haberi geldi. Reina gece kulübüne Noel baba kıyafetli saldırgan tarafından uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda 1 polis şehit oldu, aralarında 10’u Türk 28’i yabancı uyruklu 38 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 65 kişiden 4’ünün durumu ağır. Hayatını kaybedenler arasında Türklerin yanı sıra Suudi Arabistan, Irak, Hindistan, Tunus, Kuveyt, Kanada, Lübnan, Suriye ve İsrail vatandaşları var. Saldırı sonrası üzerini değiştirip kaçtığı belirtilen zanlı her yerde aranıyor. Polis bir ihbar üzerine Kuruçeşme’de arama yaptı. Saldırı sonrası kapatılan cadde de incelemelerin ardında yeniden trafiğe açıldı.

İstanbul Ortaköy’de Reina isimli gece kulübüne düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetti.

Saldırı saat 01.15 sıralarında meydana geldi. Gece kulübüne taksiyle gelen saldırgan, önce girişteki polise ardından içeride eğlenen vatandaşların üzerine uzun namlulu silahla ateş açtı.

Saldırıda 1 polis şehit olurken, aralarında 10’u Türk 28’i yabancı uyruklu 38 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 65 kişi Okmeydanı, Şişli Etfal ve çevredeki özel hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 4’ünün durumu ağır.

ŞEHİT POLİSİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Terör saldırısında şehit olan polis memurunun 21 yaşındaki Burak Yıldız olduğu öğrenildi. Terör saldırısında şehit düşen polis memuru Burak Yıldız’ın Mersin’deki ailesine acı haber ulaştı.

Terör saldırısında şehit düşen Burak Yıldız’ın ailesinin oturduğu Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Korukent Mahallesi’ndeki eve giden yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde acı haberi ailesine verdi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN MİLLİYETLERİ

Saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirleme çalışmaları sürerken, ölenler arasında 7 Suudi Arabistan, 4 Irak, 2 Hindistan, 2 Tunus (1’i aynı zamanda Fransa vatandaşı), 2 Lübnan, 1 Kuveyt, 1 Kanada, 1 Belçika, 1 Suriye ve 1 İsrail vatandaşı olduğu belirtildi. 4 kişinin hüviyetinin ise henüz belli olmadığı ifade edildi.

KAÇAN SALDIRGAN ARANIYOR

Kaçan saldırganı bulmak için geniş çaplı operasyon başlatıldı. Zanlının saldırıdan sonra üzerini değiştirip kalabalığın arasına karışarak kaçtığı tahmin ediliyor.

Kuruçeşme Muhtar Hüseyin Sokak’ta şüpheli bir şahıs gören vatandaşlar, gece kulübü saldırısı ile ilgili olabileceğini düşünerek polise ihbarda bulundu. Bölgeye sevk edilen Özel Harekat ve Terörle Mücadele polisleri, Kuruçeşme mezarlığında ve çevredeki evlerde geniş çaplı bir arama çalışması yaptı. Uzun namlulu silahlarla çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, aramalar sonucunda bir şahsa rastlamadı. Aramaların ardından polis ekipleri bölgeden ayrıldı.

TAKSİ İNCELEMEDE

Saldırganın gece kulübüne gelmek için bindiği iddia edilen taksi de polis ekipleri tarafından inceleme altına alındı. Polis ekipleri tarafından çekiciye alınan şüpheli taksi emniyete götürüldü.

Saldırganın Noel Baba kıyafeti giydiği iddia edilmişti. Ancak Başbakan Binali Yıldırım bu iddiayı yalanladı. Saldırıdan kurtulmak için panikle denize atlayan bazı vatandaşlar da deniz polisinin yürüttüğü çalışmalar sonucu kurtarıldı.

ÜRDÜNLÜ, TUNUSLU, İSRAİLLİ…

Saldırıda hayatını kaybeden yabancılar arasında 3 Ürdünlü , 2 Tunuslu, 1 İsrailli, Türkiye’de üniversitede öğrenim gören 1 ıraklı var. Ayrıca bir de Türk asıllı Belçika vatandaşı bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’dan saldırıya ilişkin bir açıklama geldi. Yaralananlar arasında Türk ve yabancı uyrukluların da olduğunu söyleyen Kaya, “Birçoğu birçok kez Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’ye defaatle gelmiş yabancılar var. Türkiye’yi tanıyorlar, biliyorlar. Yabancılar ve Türkler var ama ağırlıklı olarak yabancılar. Farklı farklı milletlerden, Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, farklı milletlerden vatandaşlar var” ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise saldırıda ölenler arasında 19 yaşında İsrailli kadın Leanne Nasser’in de olduğu bildirildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirirken “Türkiye’de başka bir ölümcül saldırı daha. Hayatını kaybedenler için başsağlığı , yaralananların ise en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN İSTİHBARAT İDDİASINA YANIT

Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaralıları hastanede ziyaret etti ve ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gece kulübü sahibinin ‘önceden istihbarat olduğu’ yönündeki iddiasına yönelik soruyu yanıtlayan Soylu, “Milletimizin şunu bilmeye hakkı var. Gerek DAEŞ gerek PKK gerek DHKP/C içinde bulunduğumuz durumda gerek yabancı servisler gerek kendi istihbarat örgütlerimizden bu tip ihbarlar gelmektedir. Yılbaşıyla ilgili her yerde tedbirler alındı. Buna yönelik ihbarlar hep söz konusu olur. Bir kısmı istihbaratidir. İstanbul Emniyet Müdürümüz de olay saatinden kısa bir süre önce olay yerindeydi” diye konuştu.

“SALDIRGAN TEK KİŞİ”

“Emniyetin yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler, (saldırganın) bir kişi olduğu gözüküyor. Yani birden fazla kişi değil” diyen Soylu, “Bir mont, pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş, ondan sonra da içeride de farklı bir giysi ile beraber dışarıya çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bir bilgi var. Bu bilgilerin hem emniyet tarafından değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırganın, katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar emniyet birimlerince devam ediyor” dedi.

15’İ YABANCI UYRUKLU

Soylu, saldırıda yaşamını yitiren 39 kişiden 20’sinin kimliğinin belirlendiği söyleyerek “15’i misafirimiz, yabancı uyruklu. 5’i de Türk vatandaşı olarak gözüküyor. Net değil ama 5 tespitin 3 veya 4’ü orada çalışanlar” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI: 4 YARALININ DURUMU AĞIR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaralıların durumuna ilişkin bilgi verdi. Yaralı sayısını 65 olarak açıklayan Akdağ, 4’ünün durumunun ciddi olduğunu söyledi. Akdağ, “Hepimize geçmiş olsun. Kimlikler belirleniyor. Yabancı uyruklular da yaralılar içerisinde. Şimdi yaralıların tıbbi durumlarıyla ilgileniliyor” diye konuştu.

DOLMABAHÇE’DE 1 SAAT 40 DAKİKALIK GÜVENLİK ZİRVESİ

İstanbul’daki terör saldırısı ile ilgili, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir güvenlik toplantısı düzenlendi. Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki toplantı, basına kapalı olarak 1 saat 40 dakika sürdü.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

KAPATILAN CADDE YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Gece kulübünün bulunduğu Muallim Naci Caddesi saldırı sonrası trafiğe kapandı. Olay yeri inceleme ekiplerinin olay yerindeki çalışmalarını tamamlamasının ardından saat 15.00 sıralarında yeniden trafiğe açıldı.

ÖNCE POLİSİ ŞEHİT ETTİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Saat 01.15 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, sonra bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmesi sonucu maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine çok acımazca kurşun yağdırarak maalesef bugünkü olayı meydana getirmiştir.”

“ATEŞ 10-15 DAKİKA SÜRDÜ”

Bir görgü tanığı, NTV’ye yaşadıkların şu şekilde aktardı:

“50-60 el silah sesi duydum, hemen yere yattım. Saldırganlar bir kişi miydi, 2 kişi miydi bunu bilemiyorum. Çok sayıda silah ses duyunca kendimi korumaya çalıştım. Sonrasında şok halindeydim, sonra olanları hatırlamıyorum.”
Saldırı esnasında orada bulunan vatandaşlardan birinin yakını, sağlık durumunun iyi olduğunu söylediği yakınından öğrendiklerini NTV’ye anlattı. Buna göre, 10-15 dakika ateş sürmüş. Eğlence kulübünde çalışanların mekanı bildikleri için daha iyi saklandıkları ancak bilmeyenlerin daha korunaksız oldukları öne sürüldü.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.