İŞTE! Kuzey Kore hakkında dünyayı şoke eden iddia ‘Mutant bebekler…’

Dünyanın en kapalı ülkesi olarak adlandırılan Kuzey Kore hakkında her geçen gün farklı bir iddia ortaya atılıyor.

Kuzey Kore’nin bir takım nükleer denemeler yaptığı bilinen bir gerçekte. Bu denemeler sonucunda elde edilen bilgilerin başka ülkeler üzerinde kullanılacağı bir gerçek. Peki ya bu çalışmaların sonuçlarını yine kendileri çekiyorda? Ortaya atılan yeni iddiayı dünya konuşuyor.

Kuzey Kore’deki nükleer denemelerden sonra ülkede patolojileri olan çocukların doğmaya başladığı ileri sürüldü.

blank

Güney Kore’nin Chosun Ilbo gazetesine konuşan Kuzey Koreli ilticacılardan biri, “Denemenin yapıldığı bölge yakınlarında yaşayan bir akrabam, hastanelerde mutasyona uğramış çocukların doğması vakalarının kayda geçtiğini anlattı” dedi.

Bir diğer sığınmacının sözlerine göre, radyasyon yeraltı sulara sızdı. Bazı su kaynaklarının kuruduğunu dile getiren sığınmacı, yerel sakinlerin diğer yerlerden getirilen suyu da kullanmaya korktuğunu anlattı.

blank

Kuzey Kore’den 2010’da kaçan bir kişi de 2 nükleer denemede yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “2006’daki ilk ve 2009’daki ikinci nükleer deneme sırasında sadece askerlerin aileleri tahliye edildi. Onları yer altı madenlere sakladılar. Yerel sakinler ise deneme hazırlığı yapıldığından habersizdi.”

Gazeteye konuşanlar ayrıca denemelerin yapıldığı poligon yakınlarındaki nehirlerde balığın kaybolduğunu ve ağaçların yüzde 80’inin öldüğünü anlattı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.