gazetemag tv

İŞTE! Doğayı en fazla kirleten şirketler!

Devasa içecek şirketi Coca-Cola, en büyük plastik kirleticiler arasında 2 yıldır peş peşe zirvede yer alıyor.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, “Plastikten Kurtulun” kampanyası kapsamında 51 ülkede 484 temizlik çalışmasında toplanan 476 bin 423 parça plastik atığın sonucunu yayımladı.

Greenpeace raporunda, dünyanın farklı köşelerinden elde edilen örneklerle en çok plastik kirliliğine neden olan şirketlerin tespit edildiği kaydedildi.

200’den fazla ülke ve bölgede sunduğu 500’den fazla marka ile dünyanın en büyük içecek üreticisi olan Coca-Cola, 11 bin 732 plastik atıkla en büyük plastik kirleticiler arasında ilk sırayı aldı.

Doğaya en zararlı şirketler

Coca-Cola’yı, PepsiCo ve Nestle izledi. Plastik kirliliğinde ilk 10’da yer alan diğer büyük şirketler ise Mondelez International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris ve Perfetti Van Melle!

Raporda, birçok şirketin ürünlerini daha sürdürülebilir hale getireceklerini belirttikleri ancak bu şirketlerin iş modellerini büyük ölçüde değiştirmeyerek doğayı söz konusu plastik kirlilikle baş başa bıraktığı öne sürüldü.

Dünyada Çin, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Filipinler ve Vietnam’da okyanuslara en fazla plastiğin atıldığına değinilen raporda, “Asya’daki bu plastik kirliliğinin asıl itici güçleri aslında Avrupa ve ABD merkezli uluslararası şirketlerdir.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler