İŞTE! 46 milyar dolarlık bağıştaki asıl hesap

Geçen hafta baba olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in eşi Chan ve yeni doğan bebekleriyle çekilmiş fotoğrafları sosyal medyanın en çok tıklanan konularının başında geldi.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg, 45 milyar dolarlık servetini bağışlayacağını duyurarak büyük sükse yaptı. Ancak genç milyarder aynı örnek aldığı Bill Gates ve Warren Buffett gibi milyar dolarlık bağışlarla, milyar dolarlık vergi avantajının peşinde

Facebook’un kurucusu 45 milyar dolar bağışladı ama…

Geçen hafta baba olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in eşi Chan ve yeni doğan bebekleriyle çekilmiş fotoğrafları sosyal medyanın en çok tıklanan konularının başında geldi. Ancak Zuckerberg’i manşetlerde tutan asıl konu eşi Chan ile minik kızları Max’e yazdıkları mektup oldu.
Genç anne-baba mektupta servetlerinin yüzde 99’unu bağışlayacaklarını yazdı. Buna göre genç çift 45 milyar dolar büyüklüğündeki servetlerini “Chan Zuckerberg Vakfı” adı altında kuracakları yapıya aktararak bu vakıf üzerinden çok sayıda hayır projesini finansa edecek. Mektupta yer alan bilgilere göre bu hayır işleri eğitime destek, hastalıklarla mücadele ve teknolojik altyapıya yatırım olarak özetleniyor. İşin buraya kadar olan kısmı Zuckerberg’i örnek ve hayırsever bir ABD vatandaşı olarak gösteriyor. Ancak ABD Hazine Bakanlığı görevlileri milyar dolarlık bağış konularına hiç sıcak bakmıyor. Zira ABD yasalarına göre ülkede bağış yapanlara yüzde 50’lere varan vergi muafiyeti geliyor. ABD’de her yıl ortalama 300 milyar dolarlık bağış yapan ABD’li zenginlerin aslında bu yolla toplam 40 milyar dolarlık vergi avantajı sağladığı belirtiliyor.

“HAYIRSEVER KAPİTALİZMİ”NE TEPKİLER ARTIYOR

-Zuckerberg bağışlayacağını duyurduğu 45 milyar doların tamamını tek seferde ödemeyecek.
-SEC’ye gönderilen yazıda genç çiftin gelecek 3 yılda, her yıl 1 milyar doları aşmayacak miktarda hisse satacağı belirtiliyor.
-Zuckerberg’lerin aynı dönemdeki vergi karı en az 1 milyar dolar olacak.
-ABD’li vergi çevreleri milyarderlerin vakıf işlemlerini “Hayırsever kapitalizmi” olarak nitelendiriyor.
-Vergi tasarrufları net olmasına rağmen hayırların yapılıp yapılmadığı kontrol edilemiyor. HABERTÜRK

ŞOK! Zuckerberg Facebook’un yüzde 99’unu bağışladı!

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.