İstanbul için yeni uyarı! Metrekareye 50 kilo yağış düşecek

Meteoroloji, İstanbul için bir uyarı daha yaptı. İstanbul’daki gök gürültülü sağanağın, bu gece saatlerinden itibaren etkisini artırması bekleniyor. Kuvvetli sağanak, metrekareye 25-50 kilogram yağış bırakacağı tahmin ediliyor. Öte yandan AKOM’un paylaştığı son verilere göre il genelinde devam eden sağanak şeklinde yağışlar, hafta başında da etkisini gösterecek. AKOM, kentin baraj doluluk oranını ise %68’ler seviyesinde olduğunu açıkladı.

İstanbul’da sağanak bu geceden itibaren etkisini artıracak.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’daki sağanak ve gök gürültülü sağanağın, bu gece saatlerinden itibaren etkisini artırması öngörülüyor.

SU BASKINLARINA KARŞI DİKKAT!

Sağanağın, yarın akşam saatlerine kadar kuvvetli olacağı ve metrekareye 25-50 kilogram yağış bırakacağı tahmin ediliyor.

Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım riski, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Sel ve su baskınlarından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

“*Son meteorolojik durumla ilgili güncel bilgiye sahip olun

*Sel uyarılarını radyo ve TV’dan takip edin. Meteoroloji’den telefonla bilgi alın.

*Selleri tahmin etmek onları tetikleyen olayların türü ve doğasına bağlıdır. Kısa süreli yoğun yağış ani sele, uzun süreli yağışın nehirlerin taşmasına neden olacağını unutmayın.

*Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın.

*Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.

*Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları içeri alın.

*Su kaynakları kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun

*Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın. Kum torbaları temin edin.

*Selin kullanabileceği ark,hendek,vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun

*Açık alandaysanız en yüksek cisim siz olmayacak şekilde tepeye çıkın.

*Yüksek yerlere çıkın.

*Asla sel suyu içinde araba kullanmayın,ölümlerin %80 ninin araç içinde olduğunu unutmayın.

*Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin.

*Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın.

*Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın.

*Ev yada işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb.. kapatın.

*Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın.

*Binalardaki yapısal hasarı kontrol edin.

*Karanlıktaysanız mum değil el feneri kullanın.

*Sel suyu ile temas etmiş bütün gıda malzemelerini konserve dahil atın.”

YAĞIŞLAR HAFTA BAŞINDA DA ETKİSİNİ GÖSTERECEK

İBB AKOM yaptığı açıklamada, yer yer gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde görülen yağışların, Pazartesi (Yarın) ilk saatlerden (00:00) itibaren etkisini arttıracağı ve akşam saatlerine (18:00) kadar il genelinde kuvvetli sağanak (20-50kg/m2 arası) yağış geçişlerinin yaşanacağı tahminini paylaştı. Serin ve yağışlı havanın hafta boyunca aralıklarla etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

SU KULLANIMINDA TASARRUFLU OLUNMALI

AKOM, paylaştığı “6 Aylık Hava Tahmini Raporu”nda İstanbullulara su kullanımı konusunda tasarruflu olunması yönünde çağrıda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, Nisan ayının son haftasına kadar mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları nedeni ile yağışlar mevsim normallerinin yüzde 22 altında gerçekleşti.

Yaz ayları başlarken, geçmiş yıllarda yüzde 85-90’lar seviyesinde olan baraj doluluk oranları hali hazırda yüzde 68’ler seviyesinde seyretti.

Mayıs ayının ilk yarısı tropikal (ılık ve yağışlı), ikinci yarısının ise yaz havasında yaşanması beklenirken, yağışların yüzde 75 ihtimalle mevsim normalleri üzerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.