İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden “Otizmli Öğrenciler İçin Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı”

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ve Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı” ile otizmli çocukların eğitiminde sürdürülebilir modeller geliştirilmesini hedefliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ve Antalya Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği işbirliği ile 24-26 Mayıs 2022 tarihlerinde “Otizmli Öğrenciler için Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı” gerçekleştirecek. Araştırmalar otizmli çocukların sosyal ve iletişim becerilerindeki yaşadıkları sorunların yanı sıra akranlarına göre beş kat daha fazla obezite riski ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede, otizmli çocukların eğitiminde egzersize dayalı modellerin yaygınlaşmasına yönelik bir ihtiyaç da ortaya çıkıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek çalıştay da otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerine erişimleri ile ilgili sorunlara odaklanarak çözüm yolları üretmeyi amaçlıyor.

Otizmli öğrencilerin spor yoluyla farkındalığı, motor becerilerinin desteklenmesi, okulöncesi dönemdeki çocuklar için fiziksel aktivite programları ve oyun grupları gibi konularda panel ve konferansların yer alacağı çalıştay, ebeveynler, sivil toplum örgütleri, beden eğitimi öğretmenleri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek. Çalıştay sonucunda otizmli öğrencilerin beden eğitimi ve spora tam ve etkin katılımlarının sağlanması için rehber niteliği taşıyan bir rapor hazırlanarak üniversitelere, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilmesi planlanıyor.

Türkiye’den 17, Amerika Birleşik Devletleri’nden 9 konuşmacının sunumunun bulunduğu çalıştayla bu alanda çalışacak meslek grupları ile öğretmenler ve üniversiteler ile Milli Eğitim Müdürlükleri arasında kurulacak işbirlikleri aracılığıyla, okullarda fiziksel aktivite ve egzersize dayalı, sürdürülebilir eğitim modellerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. İlk iki gün davetli konuşmacıların yer aldığı programda, üçüncü gün “Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi 30. Madde 5. Fıkra” temelinde otizmli öğrencilerin spora erişimi sekiz farklı çalıştay grubu ile tartışılmaya devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.