İspanya’da son iki ayın en düşük seviyesi yakalandı

İspanya’da koronavirüs (corona virüs) nedeniyle son 24 saatte 87 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece son iki ayın en düşük günlük ölüm sayısı kayıtlara geçti. Bu arada İspanya’nın kademeli normalleşme süreci kapsamında ikinci aşamaya geçen yerlerin oranı 18 Mayıs’ta yüzde 51’den yüzde 70’e çıkacak.

İspanya Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi.

Ülkede dün 102 olarak açıklanan Kovid-19 teşhisi konulan hastalardaki günlük ölüm sayısı bugün 87’ye düştü. Bu, İspanya’da Kovid-19 kaynaklı günlük ölümlerde 12 Mart’tan bu yana açıklanan en düşük sayı olarak dikkati çekti.

ÖLÜM SAYILARI İLK DEFA 100’ÜN ALTINA İNDİ

Ayrıca olağanüstü halin (OHAL) ilan edildiği 14 Mart’tan bu yana Kovid-19 kaynaklı günlük ölüm sayıları ilk defa 100’ün altına inerken, en yüksek ölüm sayısı 950 ile 2 Nisan’da açıklanmıştı.

Bakanlık son verilerin ardından virüsten ölenlerin toplam sayısını 27 bin 650 olarak duyurdu.

Diğer yandan PCR testlerine göre toplam vaka sayısının ise son 24 saatte 421 artışla 231 bin 119 olduğu belirtildi. Yeni vakalardan 28’i acil servis olmak üzere 327’sinin hastaneye yatırıldığı bilgisi verildi. Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşenlerin sayısı da 147 bini geçti.

NORMALLEŞME HIZ KAZANDI

Bu arada Kovid-19’un ekonomik ve sosyal etkilerini hafifletmek için dört aşamalı olarak hükümetin belirlediği ve 4 Mayıs’ta uygulamaya başlanan kademeli normalleşme sürecinde ikinci aşamaya (1. seviye) geçen yerlerin 18 Mayıs Pazartesi günü artırılacağı bildirildi.

Başbakan Pedro Sanchez ve Sağlık Bakanı Salvador İlla, 11 Mayıs’ta İspanya’nın yüzde 51’i ikinci aşamaya geçerken, 18 Mayıs’ta bu oranın yüzde 70’e çıkarılacağını duyurdu. Salgının en fazla görüldüğü kentlerden Madrid ve Barselona, ilk aşamada (0 seviyesi) kalmaya devam etti.

OHAL’İ UZATMA PLANI DEVREDE

İspanya’da üçüncü aşamaya (2. seviye) geçmesine izin verilen yerler ise sadece ülkenin turistik bölgelerinden Kanarya ve Balear adalarının özerk yönetimlerindeki 4 ada (La Gomera, Formentera, El Hierro, La Graciosa) oldu.

Bu adalarda, açık alanda sinema, tiyatro gibi kültürel etkinliklere veya düğünlere kısıtlı katılımla izin verilecek.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, dört aşamalı kademeli normalleşme sürecinin haziran ayı sonunda tüm ülkede tamamlanmış olmasını planlarken, 24 Mayıs’ta süresi dolacak olağanüstü hali de bu kapsamda bir ay daha uzatmak istiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.