İspanya’da sıcaklıklar 44 dereceyi gördü

İspanya’da yaz mevsiminin ilk aşırı sıcak hava dalgasının yaşandığı bu günlerde sıcaklıklar, 44 dereceye kadar yükseldi. Bununla birlikte 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerde oy kullanma saatleri uzatılsın istendi.

Meteoroloji Enstitüsü’nün verilerine göre; yaz aylarının ilk aşırı sıcak hava dalgasının kaydedildiği İspanya’daki 17 özerk yönetimin 8’inde alarm verildi.

Sıcaklıkların 44 dereceye kadar çıkmış olduğu ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde sivil yardım ekipleri, en yüksek seviye ‘kırmızı’ alarm durumunda olduklarını açıkladı.

Hava sıcaklığının 34 ile 40 derece arasında kaydedildiği Castilla y Leon, Castilla La Mancha, Aragon, Valensiya, Katalonya, Madrid ve Extremadura bölgelerinde de ikinci önem seviyesindeki ‘turuncu’ alarmda olunduğu ifade edildi.

Yerel yönetimler, hava sıcaklığının en yüksek olduğu 14.00-19.00 saatlerinde özellikle yaşlılar, çocuklar ve engellilerin zorunlu olmadıkça güneşe çıkmamaları ve bol su tüketmeleri uyarısında bulunuyor.

‘OY KULLANMA SAATLERİ UZATILSIN’
İspanya’da 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerde oy kullanma saatlerinin sıcak havaya göre uzatılması da gündeme geldi.

Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz’ın liderliğini yaptığı Sumar adlı sol görüşlü siyasi parti, 09.00-20.00 saatlerindeki oy kullanma işleminin 22.00’ye kadar uzatılması için Seçim Kuruluna başvurdu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.