İpek Kıraç ve İnan Kıraç arasındaki miras kavgası büyüyor

İş insanı İnan Kıraç ile manevi kızı İpek Kıraç’ın miras kavgası büyüyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç hakkında 24 Nisan 2023 tarihinde Paris’te suç duyurusu yapıldı. Baba İnan Kıraç ve avukatları, İpek Kıraç’a evrakta sahtecilik, sahte belgelerle mülk ele geçirmek, konut dokunulmazlığının ihlali gibi iddialarla suçlamalar yöneltti. İpek Kıraç’ın, Fransız soruşturma hâkimi tarafından ifadesine başvurulmak üzere çağırıldığı ve bu çağrıya yanıt vermediği takdirde hakkında tutuklama emri çıkarılacağı öğrenildi. Tutuklama emrinin Fransız makamlarınca Interpol’e iletileceği belirtildi.

İş insanı İnan Kıraç ile kızı İpek Kıraç arasındaki çekişme, İnan Kıraç’ın uluslararası çerçevede yaptığı hukuksal hamleleriyle bambaşka bir boyuta taşındı.

Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un 15 Eylül 2020 tarihinde hayatını kaybeden kızı Suna Kıraç’ın eşi olan İnan Kıraç, ayrıca sahibi olduğu Kıraça Holding ile de Türkiye’nin en zengin iş insanları arasında yer alıyor.

Kıraç, bir süre önce manevi kızı İpek Kıraç’ı evlatlıktan reddettiğini ve soy ismini kullanmasını istemediğini açıklamış, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan İpek Kıraç’a ağır suçlamalar yöneltmişti.

İnan Kıraç, İpek Kıraç’ı tüm mal varlığını ele geçirmeye çalışmakla suçlamış, emanet olarak verdiği Kırpart ve Kök Ziraat şirketlerinin hisse senetlerinin zilyetliğinin ele geçirildiğini ileri sürmüştü.

Aralarındaki gerilim düzeyi artan İpek Kıraç ve İnan Kıraç, karşılıklı olarak dava açtılar. Öte yandan İnan Kıraç’ın manevi kızı İpek Kıraç’a yurt dışında açtığı davaların içeriği ve kapsamı ortaya çıktı.

blank

ÜNLÜ FRANSIZ AVUKAT DEVREDE

İnan Kıraç’ın Fransa’da, Paris ve Cenevre barolarına kayıtlı avukatların ortaklığında hizmet veren VEY & Associes hukuk bürosuyla anlaştığı, davaların ve hukuksal tüm sürecin takibini ünlü Fransız avukat Antoine Vey’in üstlendiği öğrenildi.

Bu çerçevede İnan Kıraç’ın avukatları, Fransa ve Lüksemburg’da İpek Kıraç aleyhine çeşitli davalar açtı. Açılan davalar doğrultusunda soruşturma ve yargılamalar sürüyor.

VERGİ CENNETLERİNDE ŞİRKETLER

İnan Kıraç ve Fransız avukatları, İpek Kıraç’ın, manevi babasının bilgisi dışında çeşitli vergi cennetlerinde, özellikle İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı şirketler kurdurduğunu, bu şirketleri babasına ait bazı varlıkları zimmetine geçirmek için kullandığını ileri sürüyor.

İpek Kıraç’a yöneltilen suçlamalar bununla da sınırlı değil.

İpek Kıraç hakkındaki bu iddialar 24 Nisan 2023 tarihinde Paris Savcılığı’nda suç duyurusuna dönüştü. Suç duyurusunun Paris Savcılığı’nda incelemeye alındığı öğrenildi.

SORUŞTURMA ULUSLARARASI BOYUTA EVRİLEBİLİR

Paris Savcılığı’nın, Türkiye, Lüksemburg, İngiliz Virgin Adaları’nı kapsayan bir uluslararası iş birliği çağrısı yapabileceği öngörülüyor.

Yaşanan gelişmeler, Koç Holding’in en üst düzeyi yöneticileri arasında bulunan, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç için önemli bir tehlike doğurdu.

İPEK KIRAÇ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ INTERPOL’E İLETİLEBİLİR

Kıraç ifadesine başvurulmak üzere Fransız soruşturma hâkimi tarafından çağırıldığı ve bu çağrıya yanıt vermediği takdirde hakkında tutuklama emri çıkarılacak. Tutuklama emrinin ise Fransız makamlarınca İnterpol’e iletilebileceği öğrenildi.

Fransa yasalarına göre evrakta sahtecilik ve sahte belge kullanımı 3 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası ile cezalandırılıyor.

Manevi baba İnan Kıraç ve iş insanı İpek Kıraç arasındaki çekişme, ayrıntılarıyla medyada yer almıştı.

İPEK KIRAÇ, “BABAM MEDYA İLE ALGI YAPIYOR” DEMİŞTİ

Evlatlıktan reddedilen İpek Kıraç ise manevi babasının tutumunun üzücü olduğunu söylemiş, “Her ne kadar davanın görünen tarafı ben olsam da, babam İnan Kıraç aslında eşi Suna Kıraç’ı ve son arzularını dava etmektedir. Zaman içerisinde eklenen yeni davalarla kapsam genişlemiş ve son olarak evlatlıktan ret talebi ile aleyhime yeni bir dava açılmıştır. Babam tarafından basına verildiği anlaşılan ve gerçeği yansıtmayan haberler vesilesiyle aleyhime karşı bir algı yönetimine izin vermeyi doğru ve adil bulmuyorum” demişti.

12punto’nun İpek Kıraç’a yönelttiği sorular, “Yapacağınız haber öncesi İpek Hanım’a da görüş verme fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederiz. Ancak İpek Hanım babasıyla devam eden dava süreci ve yansımalarıyla ilgili yorum yapmamayı tercih ediyor. Anlayışınızla ilgili teşekkür ederiz” ifadelerinin yer aldığı bir elektronik posta iletisiyle yanıtlandı.

İpek Kıraç, Forbes’ın yeni güncellediği Türkiye’nin en zenginleri listesinde 2.8 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker ve Semahat Sevim Arsel’den sonra üçüncü sırada geliyor.

12punto
Mustafa Büyüksipahi

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.